| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stau în chirie de 2 luni, pe 8 mai am intrat în a 3-a. Stau fără contract și fără vreo garanție dată. Am plătit chiria în fiecare lună dar luna aceasta încă nu a venit proprietarul să îi dau banii pe chirie, dar el venea de multe ori in weekend neanuntat, făcea gură dacă lăsam câteva farfurii nespălate și folosea baia, își gătea ca să meargă la lucru deoarece lucrează pe tir și mă stresa foarte tare când venea, se lua din orice de mine și aș dori să plec fără să îi mai plătesc chiria pe luna asta și utilitatile ce mi-au venit deoarece si el a consumat in timpul asta. Poate să facă ceva în cazul ăsta? Am doar 19 ani si nu vreau sa imi fac probleme dar nu vreau sa stau in stres si sa ma trezesc cu el peste mine. Singura dovada ce o are este ca am vorbit putin prin mesaje despre plata chiriei si a utilitatilor.

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Nu mai da nici un ban daca nu ai contract
Stai și tu cat poți de mult acolo n un mai plati nici întreținerea și dul cu vorba până când vine să te dea el afara

Nu tine laptopuri bani ceva de valoare pe acolo că te poți trezi peste noapte că îți schimbă el ție ială când ești plecat de acasă

Așa că mișcarea cu el că șoarecele cu pisica

Și până la urmă pleci de acolo dacă tot nu ai contract și tot susții că i-ai dat bani și nu ți-a dat factura și să te cheme la poliție în judecată
Că tu aștepți factura pentru banii pe care i-ai dat

Și dacă te cheamă la poliție tot așa spui Domnule am dat banii ăștia
Exact pe care i-ai dat în realitate Oana acum și nu mi-a dat factura chitanță nimic așa
Asta înseamnă că a înșelat statul
Așa ca vs rog sa aplicați legea
Ce spune legea 3 luni de pușcărie
Nu vreau să mă antepronunt. Așa că eu cred că cel mai bine ar fi să deschideți un dosar penal
Pt că eu am înțeles că în băii aceștia pe care i-am dat pot locui până la sfârșitul anului următor nu doar o luna

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RxTx a răspuns:

Daca ai acte de închiriere schimba ială
Daca.o.sparge.sa îți dea cei 50 000 euro care erau pe masa.

El nu are voie sa intre in casa ta
Că e casa ta atâta timp cât și platit chiria

| haileewatson a răspuns (pentru RxTx):

Aici nu se aplica regulile astea. El Nu are contract de inchiriere, nu exista vreo dovada ca el a inchiriat locul si plateste bani, asadar proprietarul poate intra oricand in casa.

| RxTx a răspuns (pentru haileewatson):

Daca nu are contract atunci să plece de acolo

| haileewatson a răspuns:

Asa patesti cand nu faci contract de inchiriere. Nu ai drepturi si esti la degetul mic al proprietarului.

Nu are ce sa ti se intample daca pleci, dar sfatul meu e sa ii dai macar jumatate din chirie si utilitati. Macar tu sa fii ala cu bun simt.

| UserRo10 a răspuns:

Cauta in alta parte si fugi de acolo. Da-i chiria pe luna respectiva si fugi sau obliga-l sa faceti acte si sa nu mai intre peste tine

| SebyOp a răspuns (pentru UserRo10):

Sunt 2 săptămâni din a 3-a luna de chirie care s-au scurs, nu aș vrea să îi mai dau banii de chirie pe luna asta ținând cont că în lunile astea si el a stat adunat aproape 2 săptămâni fără să îmi ceară voie. vreau să las chiria intactă și să plec, fără vreo pretenție din partea propietarului.

| RxTx a răspuns (pentru SebyOp):

Nu mai da nici un ban daca nu ai contract
Stai și tu cat poți de mult acolo n un mai plati nici întreținerea și dul cu vorba până când vine să te dea el afara

Nu tine laptopuri bani ceva de valoare pe acolo că te poți trezi peste noapte că îți schimbă el ție ială când ești plecat de acasă

Așa că mișcarea cu el că șoarecele cu pisica

Și până la urmă pleci de acolo dacă tot nu ai contract și tot susții că i-ai dat bani și nu ți-a dat factura și să te cheme la poliție în judecată
Că tu aștepți factura pentru banii pe care i-ai dat

Și dacă te cheamă la poliție tot așa spui Domnule am dat banii ăștia
Exact pe care i-ai dat în realitate Oana acum și nu mi-a dat factura chitanță nimic așa
Asta înseamnă că a înșelat statul
Așa ca vs rog sa aplicați legea
Ce spune legea 3 luni de pușcărie
Nu vreau să mă antepronunt. Așa că eu cred că cel mai bine ar fi să deschideți un dosar penal
Pt că eu am înțeles că în băii aceștia pe care i-am dat pot locui până la sfârșitul anului următor nu doar o luna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfff du-te linistittttt

| Mopmop a răspuns:

Da i prin gurita!
E un jeg care profita de naivitatea ta.
Cauta urgent alt loc si pleaca.