| geoloveEdward a întrebat:

Ce trebuie sa invat ca sa devin paramedic? dau fundita la raspunsul cel mai bunhappy

Răspuns Câştigător
| justme2025 a răspuns:

Pai trebuie sa inveti multa biologie. In special biologia de clasa a 11-a (anatomia), dar poti sa incepi din clasa a 7-a. si atunci tot anatomia se preda. Asta este cea mai importanta materie daca vrei sa devii paramedic. Si apropo si eu tot paramedic as vrea sa devin si sa stii ca m-a ajutat foarte mult concursul "Sanitarii proceputi". Sa participi daca vrei, e frumos! Succes! Funda?

3 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Să mănînci tot

| lovem3 a răspuns:

Ca sa devii paramedic trebuie sa fi terminat o scoala tehnica în domeniul medical, sau un curs de para-medic, sa fi apt din punct de vedere fizic si psihic pentru o astfel de meserie, sa ai reactii si judecata rapida, sa fi o persoana de încredere.Mai trebuie sa stii ca nu este o meserie pentru persoane emotive sau pentru persoane care ar putea lesina la vederea sângelui sau a ranilor grave.

| Raluuuuu a răspuns:

Tata e paramedic iar el a mers sa faca cursuri la Galati.inveti despre oase; muschi; centrii nervosi; nervi; respiratia; cum sa dai primul ajutor; etc.