| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa stii ca sa ajungi om de afaceri?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Pai cred ca bani de care dispui sunt cei mai importanti, dar si sa stii sa pui afacerea in valoare:sa estinzi afacerea!

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie in primul rand sa ai mult tupeu si sa stii sa stii sa furi.
Pa cuvant.

| username_7558 a răspuns:

În primul rând, trebuie să ocoleşti sfaturile stupide care te îndeamnă la furt, înşelăciune, evaziune fiscală sau alte acţiuni ilegale (adică ce au zis unii mai inainte).
Într-adevăr, îţi trebuie nişte bani, oameni de încredere, idei bune, dar şi mult noroc. Ai putea să încerci să faci o şcoală bună în domeniu, şi aici nu mă refer la ASE, şi în niciun caz zecile de universităţi particulare, pentru că nu te învaţa nimic, şi nu sunt apreciate de nimeni. Poţi să te înscrii la cursuri de Management pe internet, sunt multe programe de la universităţi renumite ca Harvard, pe care le poţi învăţa şi promova on-line.
De alfel, trebuie să cunoşti piaţa şi instrumentele ei, să te familiarizezi cu ştiinţa economică în general.
Nu e simplu, pentru că altfel toţi proştii ar reuşi. Aici nu intră în calcul tonele de bogătani ai Românieni, care au moştenit averile, nu le-au făcut, cum ar fi diverşi ciobani sau mocani populari. De altfel, nu intră în calcul nici cei care au furat statul odată cu căderea comunismului (adică cei care au rămas cu averea Ceauşeştilor, cei care şi-au împărţit între ei bogăţiile statului etc.).

carla
| carla a răspuns:

Cred ca in primul rand trebuie sa ai fler pentru afaceri, apoi bani pentru investii, sa stii cate ceva in domeniul economic, sa ai un consilier financiar si un contabil care sa nu te fure si care sa stie sa ocoleasca platitul taxelor la stat happy

| mihalitza a răspuns:

Trebuie sa ai scoala vietii in primul rind, sa ai mult curaj sa-ti risti banii uneori, sa stii sa-ti gasesti citiva specialisti care sa te consilieze in domeniul in care vrei sa investesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie' sa ai bani si tupeu, nebunie.
Cunostientele de specialitate ai nevoie doar daca vrei tu sa conduci firma si sa o conduci bine.
Daca ai bani poti angaja un om priceput.
Raspunsul strict la intrebare ta e ca ai nevoie de bani si nebunie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 16 ani si vreau sa ajung om de afaceri. Ce trebuie sa fac? Cum incep? ajutati-ma si pe mine va rog big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intai trebuie sa stie sa discearna lucrurile

| Theinvincibleone a răspuns:

Răspunsul îl afli citind "Tată bogat, tată sărac"