| imihaistoian a întrebat:

Cerinte: Certificat de inregistrare eliberat de la registrul comertului. Ce este acesta? actul constitutiv al firmei?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Este actul prin care se face dovada ca firma este infintata si fnctioneaza legal[asta mai pe intelesul tuturor]

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este act constitutiv, este ceea ce-i arata numele, un certicat in care sunt trecute datele firmei, numarul de inregistrare la registru si codul de identificare fiscala si acesta reprezinta dovada inregistrarii si a existentei legale a firmei, este cerut peste tot. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Nu este actul constitutiv, cu acela mergi la registrul comertului unde ei te inregistreaza ca si comerciant si-ti elibereaza o hartie care arata ca o diploma cum ca esti inregistrat acolo. registrul comertului tine evidenta tuturor firmelor din tara si de-asta trebuie sa te inregistrezi si elibereaza si un certificat pentru asta, unde ai, printre alte date, si un numar de inregistrare care iti poate fi cerut uneori in diverse situatii. http://cpo.ipa.ro/......comertului

| HerraIcst a răspuns:

Actul constitutiv este cu totul si cu totul altceva in comparatie cu Certificatul de Inregistrare Fiscala, documentul eliberat pentru a putea desfasura orice operatiune financiara.
Dosarul pentru obtinerea documentului trebuie sa contina : Status, Act Constitutiv (de care ai mentionat mai sus si este cu totul si cu totul altceva), incheierea judecatoreasca, Certificatul de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor.
Eliberarea Codului Fiscal este de fapt un act autentic.