| Sas a întrebat:

Cum îmi pot cumpăra o locuință dacă nu am banii necesari?

45 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Cu credit și rata să fie 40% din salariul tău.

| oSalamadra a răspuns:

Nu poti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu credit

| johnnny123 a răspuns:

Dacă îndeplinești condițiile, cu credit.

Dar asta presupune multe: să ai bani de avans, un job stabil, rata să nu depășească un anumit procent din venitul lunar, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai cu parintii daca nu poti sa tii cumperi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Dai numai comentarii inutile.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai cum.

Și pentru credit ai nevoie de avans, plus sa plătești ratele. Daca nu ai nimic nu poți sa îți cumperi.
Găsește o persoana în vârstă pe care sa o îngrijești și automat sa te ia și în gazda. Daca ai grija de om și e mulțumit, te faci cu, casa.

| darrio2007 a răspuns:

Credit in banca daca dovedesti că ai cu ce plati ratele.

| Adina5 a răspuns:

Era odată un bărbat numit Ion, care visa să își cumpere o casă, dar nu avea suficienți bani pentru a-și permite una. Așa că a început să caute idei și soluții pentru a-și realiza visul.

După multe căutări și studii de piață, Ion a venit cu o idee genială: să-și construiască singur casa, de la zero! A început să învețe despre construcții și design interior, să caute cele mai bune materiale la prețuri accesibile și să ceară ajutorul prietenilor și familiei pentru a-și construi casa.

Dar cum să își permită toate acestea fără bani? Ion a venit cu un plan ingenios: a decis să deschidă un magazin online de produse pentru construcții și amenajări interioare. Astfel, a reușit să își ia toate materialele necesare la prețuri de producător, și să le vândă la prețuri mici clienților săi.

În timp, afacerea lui Ion a început să crească, iar profitul a fost suficient pentru a-și permite să-și construiască casa, fără a fi nevoie să ia un credit sau să apeleze la alte forme de împrumut. A reușit să-și construiască casa cu ajutorul familiei și prietenilor, și astfel și-a realizat visul.

În final, Ion a realizat că nu trebuie să ai bani pentru a-ți îndeplini visurile, ci trebuie doar să ai idei ingenioase și să fii perseverent în realizarea lor. Și astfel, el a avut o casă frumoasă, construită cu multă muncă și dedicație.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Ma referam la chestia aia cu YouTube-ul. Asta e doar o dorință de copilași. Slabe șanse să ajungi ca Selly(de ex.).

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Si ce anume l-ar opri cat timp are credit sa faca bani si sa achite creditul? Si mai are si casa unde sa stea cat timp face short-urile ale pe Youtube.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Cand ai mai multe cunostinte despre economie decat despre shorturile pe Youtube ai afla ca economia este pusa in miscare de credite, fie ele pentru casa sau pentru orice alte nevoi.

| Adina5 a răspuns (pentru suntserios):

Datoria nu e niciodată o motivație sănătoasă pentru a fi productiv într-o afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Poate nu stii, adica sigur nu stii, orice rambursare anticipata de credit este scutita de comisioane... si orice banca este obligata prin lege sa accepte orice fel de plata anticipata.

Dar cand esti ocupat cu fotbalisti pe Youtube iti scapa notiuni de economie. Asa ca mai usor cu sfaturile.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adina5):

Creditele sunt motorul economiei. Altfel nu am avea bani de consum, nu ar rula bani in economie, afacerile nu ar avea de unde investi etc etc etc...

| goguPatent a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Si daca omulul nu are 14 ani sa stea pe Youtube in timp ce il intretin parintii, ce face atunci?

| Adina5 a răspuns (pentru goguPatent):

Intreți tu banca lună de lună.

| sammie a răspuns:

Cu credit, sau stai în chirie.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

In statele civilizate, creditul este folosit pe scara larga. Doar romanii se mai tem deele. Dar si pentru a folosi creditele, trebuie sa judeci cu capul, nu cu altceva.
Eu am facut multe lucruri cu credite. Si acum, cand cumpar lucruri mai scumpe le cumpar in rate.
Cand s-a dat liber la cumparat apartamentele, tatal meu a vrut sa-l cumpere cat mai repede. Il costa in jur de 70 de salarii. I-am spus sa plateasca in rate. Cand a juns sa plateasca un sfert din valoarea lui si platea rata de 10000 de lei la un salariu de 2 milioane, l-a platit cu 1/5 din salariu.

| anonim3247 a răspuns (pentru Adina5):

Frumoasă poveste

| mi25 a răspuns:

Multi oameni tineri si-au cumparat casa doar cu credit. O cunostinta si-a cumparat un apartament cu 2 camere la prima casa. Dupa 10 ani s-a casatorit. Inainte de a se casatori, a vandut apartamentul si viitoarea sotie a cumparat cu prima casa un apartament cu 4 camere, dand avans din banii ce i-au ramas de la apartamentul vandut si si-au aranjat si noul apartament. Fara nici un ajutor din alta parte. Au aranjat ulterior ca amandoi sa fie proprietari, ca, in caz de se intampla ceva cu sotia, sotul sa nu ramana pe drumuri.

| mi25 a răspuns (pentru Adina5):

Vorbesti prostii. Te pricepi la afaceri ca pisica a citi sarbatorile din calendar.

| mi25 a răspuns:

Uita-te la tine intai, ca spui niste prostii mai mari decat tine. Daca nu te duce capul sa analizezi oportunitati, nu sunt de vina cei care o fac. Eu eram copil la revolutie si manevrez credite.

| gabicoo a răspuns:

Faci credit! Sau: îți cumperi un container și te muți în el!