| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot economisi bani?

7 răspunsuri:
| marius0766545433 a răspuns:

Super spus openfire1. Un sfat mai bun nici ca se putea. Unii se strang la punga toata viata si vad ca la urma viata a trecut pe langa ei. Probabil cred ca mai au inca 8 vieti ca pisica. Eu sunt de cu totul alta parere. A trai la maxim este mult mai bine dacat sa te tarasti o viata intreaga. Dar ca sa traiesti la maxim trebiue sa inveti sa traiesti la maxim. Educatia in scoli nu va face asta. Autoeducatia este mama unei vieti extraordinare. Sigur ca 97% din oameni nu vor fi de parere cu mine, si nici nu ma intereseaza daca sunt sau nu pentru ca eu tot bine am sa o duc si fara parerea lor de bine.

| Catalion a răspuns:

Simplu. Cumperi doar strictul necesar si atat.

| claudiea79 a răspuns:

Sa cumperi soia in loc de carne. sa maninci acasa nu in oras acolo este scump. daca faci mai multa mincare iti ajunge si o saptamana. sa nu fumezi, sa nu bei bauturii alcoolice doar suc si ceai, sa iti iei haine doar cind se rup. atunci sa le iei ieftine si sa nu fie de firma. sa faci cumparaturii cind sint ruduceri. sa speli cu mina sa nu folosesti masina in masina bagi 60 de litri de apa cu mina folosesti doar 14. sa nu dai drumu la aer conditionat sa folosesti evantaiul. au platit uni si 4 milioane la lumina ca au dat drumu la aer conditionat. sa iti faci unghiile acasa parul il poti vopsi si tu. meri cu metrou si lasa masina mica acasa. nu mergi in vacanta. nu mergi la mall. bei cafeaua acasa. nu dai cu aspiratorul dai cu matura. uleiul in pui cu lingura la mincare. dero pui doar 2 masuri si nu torni cu punga. faci prajiturii acasa nu le cumperi. daca le cumperi sint scumpe si putine.

| B3cKham a răspuns:

Pri... sunt multe feluri in care poti economisii bani. Cand te speli pe dinti nu lasa apa sa curga continuu. Daca crezica nu ai nevoie de lumina nu o lasa aprinsa.Cand mergi in alta camera stinge TV-ul. Apoi cum a spus si TPU player trebuie sa cumperi doar strictul necesar. Iar cand mergi la magazine ia-ti reviste si vezi care are cele mai ieftine alimente. NU-ti lua lucruri scumpe daca nu ai nevoie.

Acum vine partea a doua... Daca ai o casa sau o bunica/mama care sta la tara si are o gradina mare, poti sa cumperi seminte pentru cartofi, ceapa, rosii, castraveti. Legume cu care poti supravietuii... Cumparati cat sa ai pentru tine. Apoi daca iti mai raman chiar poti sa le vinzi si sa scoti un mic profit!

SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stabileste-ti o suma fixa pe care s-o pui deoparte la fiecare salariu! Indiferent de ce ai vrea sa cumperi in luna respectiva, in primul rand pune suma asta intr-un plic, sau intr-un depozit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumparand direct de la producator!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca in loc sa pierzi timpul stand pe calculator, mai bine iei o carte in mana si citestihappy