| Jager a întrebat:

Cum pot transfera niste bani de pe contul meu Paysafecard pe al unui prieten? Vreau pas cu pas daca se poate.

2 răspunsuri:
| Alexutzu_Alex_1994_u2Ik a răspuns:

Sall, uite:Crearea unui cont este gratuită și se face rapid, accesând acest link: https://www.paypal.com/ro.
Dacă ai dat click pe link-ul de mai sus, ai aterizat pe o pagină care te întreabă dacă vrei un cont personal sau unul business. Probabil intuiești la ce se referă fiecare: dacă un cont personal îl poți folosi în scopuri personale (să cumperi diverse lucruri de pe Internet), contul business se adresează special celor care au firmă și vor să vândă bunuri sau servicii, acceptând plata prin PayPal.
Dacă ești interesat de PayPal din ambele puncte de vedere, îți poți face două conturi. Cum un cont este strâns legat de o adresă de e-mail, vei avea nevoie de două adrese pentru a face cele două conturi.
Bani în contul de PayPal (fie că e personal sau business) îi primești fie de pe contul de PayPal al altui utilizator, fie dacă folosești funcția de TopUp, prin care poți transfera bani din contul tău bancar.
În primul rând, Top Up nu se folosește de card ci de contul tău IBAN. Da, se poate ca PayPal să își extragă singur bani de pe card atunci când plătești ceva, însă suma este exact contravaloarea bunurilor și a serviciilor.

Top-Up este extrem de util atunci când vrei să ai o rezervă de bani în PayPal cu care să cumperi bunuri și servicii. Astfel, transferi o sumă de bani mai mare și plătești un comision mai mic.

Top Up merge și cu cele ai mari bănci românești: Unicredit Țiriac, Volksbank, Leumi, Raiffeisen, Alpha Bank, Banca Transilvania, BCR și CEC. E posibil ca între timp să se adauge și alte bănci în plus.

Procedeul e următorul: tu transferi (fie prin Internet banking fie prin ordin de plată) o sumă din contul tău (IBAN) într-un cont la aceeași bancă ce aparține celor de la PayPal, iar aceștia îi transferă mai departe în contul tău de PayPal.

Top-Up are comision zero pentru transferul din contul lor în contul de PayPal. Singurul comision apare atunci când tu trimiți banii din contul tău în contul lor. Eu, spre exemplu, am plătit un singur leu comision pentru acest transfer către un cont de PayPal business.

De asemenea, există opțiunea "other bank" acolo, asta dacă ai cont la altă bancă ce nu apare în listă. Practic cei de la PayPal au câte un cont la fiecare bancă din cele listate astfel că tu beneficiezi de comisioane mai mici (fiind vorba de transfer între conturi la aceeași bancă). Însă, BĂNUIESC că, dacă ai cont la altă bancă, trebuie să selectezi opțiunea "other" și să plătești un comision normal pentru transfer interbancar.
1. Te loghezi în contul tău de PayPal

2. Selectezi opțiunea Top Up Account (Instantly) din al doilea meniu de sus

3. Selectezi banca și suma dorită

4. Îți cere să te loghezi încă o dată în PayPal (din motive de securitate)

5. Îți apare o fereastră cu datele de transfer, pe care trebuie să le verifici

6. Îți apare o altă fereastră cu contul în care trebuie să virezi banii.

7. Te loghezi cu Internet Banking sau mergi la bancă și virezi suma exactă (cu zecimală dacă e nevoie) în contul specificat de ei, având grijă să treci la observații ceea ce ți-au scris ei la Payment subject.

Cam asta este, acum nu trebuie decât să aștepți să îți intre banii în PayPal.
Se poate să plătești cu PayPal fără să ai bani în el, atâta timp cât îl conectezi cu un card care are suma necesară plus comisioanele. Astfel, când vrei să cumperi ceva de pe net, selectezi PayPal, te loghezi, apoi îți apare o fereastră în care îți spune ultimele 4 cifre ale cardului de pe care ți se va retrage suma.
Pentru asta, trebuie să ai, în prealabil, un card atașat.
E simplu. După ce te loghezi în PayPal, mergi cu mouse-ul pe opțiunea Profile, apoi click pe "Add/Edit Credit Card". Chiar dacă scrie că e vorba de carduri de credit, opțiunea este valabilă și pentru carduri de debit.

Apoi selectezi butonul "Add to card" și compeltezi datele. Selectezi tipul de card pe care îl ai, completezi datele și ești gata să îl folosești fie pentru a face plăți, fie pentru a retrage.

Atenție! Am avut probleme mari cu primul meu card pe care l-am utilizat prin PayPal pentru că era MasterCard. MasterCard-urile românești sunt restricționate la retrageri. Le poți folosi doar să faci plăți prin ele prin intermediul PayPal dar nu și să muți bani din PayPal pe un card MasterCard.

Cel mai bine este să îți iei un card Visa Electron și Visa Business Silver, și să le spui celor de la bancă să ți-l activeze pentru PayPal.

Odată adăugat card-ul, PayPal va face o mică tranzacție de test prin el. Îți va lua o mică sumă de bani pe care ți-o va și înapoia deîndată. Motivul este acela de a se asigura că acel card este unul valid.

Pentru ca verificarea să fie completă, trebuie să te uiți la tranzacția făcută de PayPal și, undeva în descriere, să găsești un cod de 4 cifre. Acel cod de verificare trebuie să îl introduci în PayPal pentru a termina procesul de adăugare al cardului.
PayPal acceptă vreo 20 de monede în momentul de față, printre care euro, dolari, forinți și dolari canadieni. Practic, în contul tău de PayPal ai câte un subcont pentru fiecare din monedele pe care le dorești.
Sper ca te-am ajutat, funda?;)

| Jager explică (pentru Alexutzu_Alex_1994_u2Ik):

In primul rand am zis PaySafeCard, nu PayPal..In al doilea, am cont si bani in el. Eu vreau sa transfer o suma catre alt cont, tot PaySafeCard. happy