| ciptes a întrebat:

Cum se calculeaza somajul?

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Ndemnizatia de şomaj este o suma neimpozabila, reprezentind 75 % din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu mai mare de trei ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Cota procentuala care se adauga va fi de :
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin trei ani,
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani,
10 % pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Indemnizatia se va acorda şomerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare:
6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an,
9 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
12 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

In functie de vechimea in munca si perioada de somaj cit despre suma este ca 550 de ron, daca nu ai lucrat deloc atunci ai 300 de ron pentru 6 luni atit [ma refer la cei care au terminat scoala. liceu si nu au gasit de lucru]

| ary a răspuns:

Pentru a putea face calculul, trebuie exact valoarea salariului pe ultimele 12 luni. In schimb absolvenţii instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă, potrivit pregătirii profesionale, primesc drept indemnizaţie de şomaj 50% din salariul minim brut pe economie, adică în aceste an 300 de lei, timp de nouă luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somajul ne este nici pe departe 75% din salariu, asa cum ai scris tu. El se calculeaza aplicand 0, 5% la valoarea salariului brut.

| hehro a răspuns:

Ti-am atasat un link mai jos
http://heh.ro/? 56H