| ciptes a întrebat:

Cum se calculeaza somajul? Este 75 % din salar sau nu?

Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

Indemnizatia de somaj se acorda in cuantum de 450 ron, respectiv 75% din salariul minim pe economie. Pe langa aceasta suma, persoanele care au un stagiu de cotizare de peste 3 ani de zile, vor primi in plus cota parte din media salariului brut lunar pe ultimele 12 luni, astfel:
3% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 3 ani.
5% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 5 ani.
7% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 10 ani.
10% pentru persoanele cu stagiu de cotizare de cel putin 20 ani.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Somajul este pentru toti la fel ca si suma mai putin cei cu studii superioare. doar perioada este diferita [adica cei care au 1 an vechime este de 6 luni perioada somajului apoi 9 luni si 12 luni [15 luni ] pentru cei care au vechime peste 15 ani. suma este cam 550 de ron

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai 12 luni lucrate fara intrerupere in ultimele 24 luni.In functie de salariu si vechime ti se stabileste somajul.

| Malvina24 a răspuns:

Ndemnizatia de şomaj este o suma neimpozabila, reprezentind 75 % din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu mai mare de trei ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Cota procentuala care se adauga va fi de :
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin trei ani,
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani,
10 % pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
Indemnizatia se va acorda şomerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare:
6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an,
9 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
12 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune salariu laughing))))