| anonim_4396 a întrebat:

Cum se evalueaza valoarea in carate?

6 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

Dacă e vorba de aur, caratul arată procentul de aur pur dintr-un aliaj. Aurul fin (pur) are 24 carate. Deci un carat este egal cu a 24-a parte din greutatea totală a aliajului.
Daca e vorba de pietre preţioase (nestemate), caratul este unitatea de măsură a greutăţii acestora (1 carat = 0, 2 gr).happy

| csintalan a răspuns:

.in artele martiale,, carate,,,... .in culoare.)

| guralivul a răspuns:

Sub lupa specialistului
Valoarea diamantelor in functie de greutate creste exponential, dar acest parametru este cel mai usor de determinat. Cu ceilalti e mai complicat.

Culoarea diamantelor este exprimata in litere, pe o scara descrescatoare de la D la Z. Un diamant perfect incolor este notat cu D, iar de la J diamantele sunt percepute ca galbene chiar si de un ochi mai putin experimentat.

Daca valoarea diamantelor scade considerabil de la H la Z, diamantele Z plus sunt extrem de valoroase. In aceasta ultima categorie intra celebrele diamante albastre ("Hope"), verzi ("Dresden"), galben-portocaliu ("Incomparabilul"), rosii ("Hancock") sau roz (provenite din mina australiana Argyle).

Claritatea diamantelor inseamna absenta incluziunilor - lipsa urmelor altor minerale in structura cristalina. In ordine descendenta, exista urmatoarea scara de evaluare: FL-IF (nu prezinta defecte interne sau externe), VVS1-VVS2 (incluziuni foarte mici), VS1-VS2 (incluziuni mici), pana la IS1-IS2 (defecte vizibile chiar si cu ochiul liber).

Caratul este unitatea de masura a pietrelor pretioase (1 ct=0, 2 grame, 1 ct=100 puncte).

In privinta taieturii, s-a determinat geometric, in functie de proprietatile de reflexie si refractie ale carbonului cristalizat tetraedric - diamantul -, ca exista o serie de dimensiuni optime de la unghiul de taiere, diametrul blatului, raportul dinte acesta si inaltime etc.

Iata si un exemplu: un briliant standard (culoare D, fara defecte, stralucire in intreaga structura cristalina, curat) de un carat costa intre 10.000 si 15.000 de dolari. Unul de trei carate ajunge la peste 80.000 de dolari (25-30.000 dolari/carat).

| Cryss a răspuns:

Aici iti spune :P :http://www.yuppy.ro/......alori.html

Sper sa iti foloseasca :).

| mogulescu a răspuns:

Criteriile de bază ale evaluării diamantelor, denumite "Cei 4 C"( dupa inţialele cuvintelor din limba engleză), sunt:

1.Greutate în carate

2.Culoare (color)

3.Claritate (Clarity),

4. Tăietura (Cut)

Sistemul celor patru C a fost stabilit în anii ’50 de Institutul American de Pietre Preţioase (Gemological Institute of America – GIA) şi este acceptat ca atare de gemologi şi oameni de afaceri.
mai multe info pe www.magicwholesale.ro