| Smmo a întrebat:

Cunoasteti vreun magazin online cat de mic care sa livreze in Bucuresti produse romanesti din gradina asa cum ne dorim cu totii sa mancam la costuri mici? Rosii, cartofi, morcovi, oua, ceva fructe?
Din ce am vazut eu, magazinele de genul acesta ori sunt nerezonabil de scumpe, ori de la supermarketuri trimit cele mai crude si mici produse. La piata sunt multe legume-fructe cumparate de la supermarket si la fel de fara gust ca acolo.
E chiar imposibil de facut un asemenea magazinas decent?

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Pe Instagram gasesti: munca bunicilor. Am vazut ca se ocupa cu alimente bio din gradina. Pretul nu il stiu. Dar vad ca rezista de cativa ani, deci se poate

6 răspunsuri:
| manuelboy a răspuns:

Cauta si tu Kaufland online poate te ajuta.

| katin a răspuns:

Magazinul on-line nu e greu de facut. E greu de facut agricultura sanatoasa. Mai ales in cantitati mari ca sa mancam sanatos cu totii asa cum ne dorim.
Mai bine cauta "o tanti" prin piata care are gradina sa la tara si imprieteneste-te cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sezamo.ro vinde și de pe la producători locali destule.

| relian a răspuns:

Ce vrei tu gasesti numa in piete, dar direct la cei care produc.In piata vind si intermediari, sau mai bine spus majoritatea is intermediari, aia vind si de la depozite marfa, nu de la supermarket, au marfa de la depozite, sau de la tarani, de la producatori,

Chestia e ca acesti intermemdiari vind cam la fel ca si supermarketurile, adica iau marfa si vor sa nu piarda, asa cauta marfa care sa tina cit mai mult sa o poate vinde.
Ca urmare marfa chiar daca provine de al taran, e tot asa recoltata, mai putin coapta, pentru ca asa ii cere vinzatorul.

Treb sa cauti tu taranu ala direct care si vinde, dar unu de asta care are putina marfa, pentru ca si cei care vind ei direct marfa lor, in cazul in care au suprafata mare, recolteaza mai in pirga, mai crude asa cum spui si tu, pentru ca nu pot vinde toata marfa in 2 zile, plus nu au frigidere sa zici ca are unde tine.

Da este cam imposibil de facut un astfel de magazinas, sau ar fi posibil dar sa aduca marfa putina cit sa cinda in acea zi.
Ar fi posibil si nu ar fi, de ce? Magazin poate sa faca, acolo isi pune frigidere, ar putea sa tina mai multa marfa, chestia e cine ii furnizeaza marfa aia coapta? Va trebuie sa gaseasca pe cineva care sal aprovizioneze constant, iar chestia asta e cel mai greu de facut.

Ar putea un producator sa faca magazinu, sa cultive el suprafete micute si numeroase cu diverse legume, fructe, dar asta necesita bani si mult timp pentru acel cineva care ar face asa ceva.

In Bucuresti erau pe vremuri Sere, alea aprovizionau orasu cu legume mai tot timpul.Dar sau dus, au fost demolate, sau facut acolo case, aptm.
Ar mai fi ceva cimpuri prin jurul orasului, dar cum am spus cei care vind asa cer, legume mai putin coapte, altfel se fac terci, iar el ar pierde.

Cei bun acolo is pepenii, aia tin si o luna, chiar des copti pot sta asa afara si o luna de zile fara probleme.

Dar cartofii se recolteaza oricind, deci poti cumpara de oriunde ca is ok, la fel si morcovii, poti lua de la supermarket,, pentru ca morcovi, carof, indiferent cand recoltezi is buni.
Nu ai vazut morcovi din aia micuti, sau cartofi la fel f mici? Ei is f buni, is recoltati mai devreme, de aia si pretul este f mare, pentru ca sa recupereze prin productie, pentru ca la recolatare cand is mari, cantitatea este mare, deci pretul poate fi mic, dar cand recoltezi cartofi la sfert din marimea normala, pretul trebuie sa fie peste dublu.

Tomate, si alte legume perisabile se recolteaza cum am spus mai devreme, altfel se fac terci acolo in piata.

Dar poti lua castraveti f buni de oriunde, ardei gras si restul de legume, telina, verdeturi
Daca spui ca nu au gust, nu stiu poate ca nu ai ai tu gust, ardei au gust de ardei, castraveti au si aia gust indiferent de unde cuperi, doara rosiile nu au gust pentru ca is recoltate crude, capsunile, zmeura, murele la fel, recoltate crude.
Ouale au cam acelasi gust de oriunde leai lua. chiar de la taran din curte, eu nu vad diferenta dintre cele de la supermarket si ograda omului, nu stiu cine ar putea sa faca diferenta in acest caz.

Spune exact ce legume nu au gust la tine, sau la supermarket.La fructe poti lua banane, pere, mere, chiar des recoltate inainte dea fi copate, acestea se coc dupa, pentru ca au diferite perioade de maturitate, adica perioade diferite.

La mar, par, gutui, banane, exista o maturitate de recoltare, adica is recoltate la o anume data, care nu corespunde cu maturitatea de consum, aceasta maturitate de consum se va desfasura in depozit, asta pentru fructele ce am arata.
La piata, sau la supermarket se vind mere, pere, banane, sau se scot pe raft aceste fructe la maturitatea de recoltare, asa ca tu acasa daca le mai tii nitel se vor coace, adica vor fi numa bune de mincat.
Uneori se coc acolo pe raft daca stau mai multe zile.Gustu va fi ala bun, asta daca au fost recoltate asa cum am aratat si pastrate corespunzator.

Mure, zmeura, cpasuni se recolteaza crude laughing de acolo si lipsa aromei, gustului. Aceste fructe trebuie sa fie recoltate doara la maturitatea de consum, adica cand is bune de consumat, daca le recoltezi crude, nu se vor mai coace, doara se inrosesc, apoi se palesc, gustu va ramane cel la data cand au fost recolatate.

Vrei sa maninci fructe si legume coapte si gustoase? Fa-ti tu o casa, cu gradina, cultiva acolo legume si fructe, dar vei minca doara in acel sezon, de aia multi romanii au ramas cu impresia aia de pe vremuri demult apuse ca pe vremuri fructele si legumele erau mult mai bune ca cele de acum laughing aceasta impresie este doar partial adevarata, mare parte este falsa, pentru ca pe vremuri se consumau legume si fructe doar cand era sezon, nu minca romanu in tot timpul anului legume si fructe laughing deci mincau cand se coceau, la piata veneau doara tarani care produceau pe suprafete micute, recoltau cand fructele erau coapte, aveau arome si gust.
Pe de alta parte acel procent de adevar, sta in soiurile si hibrizii actuali, care is diferiti de ce erau pe vremuri, acum se merge pe plante rezistente la boli si daunatori, dar care is de calitate ceva mai slaba decat soiurile vechi, se p[ierde si de aici ceva in calitate, care se adauga la faptul cas recoltate aiurea, asa ca omu maninca salata, varza laughing.
Uite varza, vrei sa spui ca varza de la market nu are gust de varza? Are gust de varza te asigur, dar nu-i mai buna ca varza de pe timpul impuscatului, este f adevarat, dar varza aia era soi, pe cand asta este un hibrid care are nervurile f mari, zici ca maninci numa cotoare laughing

E o intreaba poveste, o intreaga industrie, o intreaga afacere, fiecare vrea sa cistige, nimeni nu vrea sa piarda, omu vrea sa maninci in orice anotimp, asa ca nu prea pot fi toti impacati.

Daca ai nelamuriri, sau intrebari baga, am raspuns mai pentru orice in domeniul asta laughing
Scuze ca am scris mult, dar nu ai cum explica asa in 2-3 fraze.

| Smmo explică (pentru relian):

Nu te lua de gustul meu, ca e bine mersi. Am stat nitel pe la tara.
Cartofii si rosiile ma supara cel mai mult dpdv calitativ.
La rosii chestia ca la supermarket si chiar in piata sunt fara gust e valabila si in sezon si in afara lui. Noroc ca stiu o tanti, din pacate e doar una in toata piata care (minune) poate sa aduca vreo 4 luni pe an niste rosii coapte si cu gust. O astept mai ceva ca pe Mos Craciun. Cand nu vine ea, e bai mare.
Am cumparat din piata saptamana trecuta niste cartofi (vechi) la pret dublu decat acum 6 luni, aparent buni, dar in interior au niste zone vinete de am aruncat mai mult de un sfert din fiecare. Nesimtita i-a si laudat ca vai ce buni sant, parca nu ii luam oricum. Am taiat-o pe cap sec de pe lista mea superscurta.
La supermarket sunt cartofi adusi din Egipt (cam mari mi se par mie ca sa fie ok) si din Franta (incredibil de mici si scumpi). Sa inteleg ca nu se mai gasesc cartofi made in Romania de vreo luna?
Cum sa importi ma cartofi? E de toata jena.
Alo, Romania! Treziti-va! Oferiti alternative! Conectati producatorii cu consumatorii. Asteptam sa ne fie mai bine tuturor de 30 de ani, dar in fiecare an vad cum unii producatori arunca marfa buna pentru ca nu se cumpara, pentru ca primesc prea putin pentru ea de la supermarket. Consumatorii pe de alta parte se plang ca la ei ajunge marfa prea scumpa si naspa. Pai care e problema pana la urma? Ne impiedica niste intermediari, niste supermarketuri, niste politicieni? Pe mine nu ma incanta sa cumpar de la supermarket si nici nu pot sa-mi iau mult visata casa la tara. Mai sunt si altii ca mine.

| relian a răspuns (pentru Smmo):

Aia cu cartofii din import e magarie, daca RO nici cartofi nu-s capabili sa produca e de plins.
Referitor ca erau cartofii aleia naspa la interior, banui ca aia erau cartofi din RO si erau bolnavi, acele pede de acolo is sau ce spui ca avea culori.
Problema banui ca e tot romaneasca, adica producatorii dau buleala, iar supermarketu nu cumpara rahaturi sa i se strice lui in depozit, ori sa vina lumea inapoi ca vinde asa cum ai luat tu de la cucoana respectiva.

Cartofii nu conteaza cinei produce, iar marimea lor variaza, deci nu-i nimic rau daca aia din Egipt is mari, asa e soiul.
Referitor la pret, aia din Franta is scumpi pentru ca e scump sa produci in Franta laughing comoparativ cu cei din Egipt, e vorba si de cita cheltuiala faci cu acea productie, Una e salriu unui francez, alta a unui egiptean sau mai stiu eu ce african.
Plus daca erau mici, aia este exact ce am aratat in mesajul anterior, recoltezi inainte de a ajunge la maturitatea lui ca marime, nu ai cum sa bagi la pretul cartofului mare, pentru ca productiile is f diferite, trebuie sa scoti bani ca si cum ai lasa sa se faca mari, deci productie mare, pret mai mic.
Nu ai cum sa gasesti produse genul asta mai bune, o sa gasesti din ce in ce mai slabe, cel putin calitativ.De ce?

PT ca se cauta sa se obtina recolte cit mai mari, se cauta sa se foloseasca substate cit mai putine, asa ca se obtin plante in felul asta, dar la care calitatea este mult mai slaba.

Undei pui ca si tu, sau oamenii in general vor produse care sa nu fie prea stropite cu substante chimice laughing
Eu cumpar numa de la supermarket, pentru ca din alta parte nu ai de unde.Dar la supermarket ai de unde alege, sunt produse organice, soiuri de care vrei, sincer parca nici nas vrea sa fie asa, pentru ca stai si te uiti si nu stii ce sa cumperi laughing pentru ca is cam multe, te gindeti, mai bine era pe vremuri cand era doar un soi, ala era pe ala il cumparai.

Bine in RO probabil nu-i asa, dar poate o sa fie si pe acolo la fel in citiva ani.
Problema nu-i de impiedicat, nu ai cum sa faci altfel, decat sa isi cultive omu acasa astea, daca vrea coapte si mai stkiu eu cum.

Nui vorba de politica, este vorba ca nu ai cum sa faci ce vrei tu, sau oamenii in general.
La care se poate se poate, dar la care nu, aia e, maninci capsuni cu gust de varza laughing

Mai trebuie sa te si pricepi, ori macar sa citesti etichetele la produse, de exemplu la cartofi, trebuie sa citesti eticheta, acolo scrie ce se fac din acei cartofi, cel putin aici la mine asa este.

Nu toti cartofii sunt la fel, unia se preteaza la piurea, altii la cum le zice pai in romana, altii la copt etc.
Uite la mine sunt si cartofi ambalati individual in folie, au si eticheta pe ei laughing
Cartofi baga si tu de la Mac, de la KFC aia au buni, pentru ca stiu ce sa aduca sau ce sa foloseasca, au soiuri special facute pentru cartofi pai.

Rosiile cum iti spun se recolteaza crude, adica verzi spre albicios.Iti spun sigur asta, pentru ca vad aici la supermarket in depozit, am intrat odata si am vazut, plus cand mai scoate printre ele is destule care nu sau inrosit inca, uni romanii le aleg pe alea verzi sa faca muraturi laughing

Deci rosiile asa sunt, unde pui ca is si lemnoase, pentru ca nu sau copt.Ca idee iti pot spune ce sa iei de la supermarket, ca rosii, cauta din alea f mici, ori gen cirese, alea chiar des recoltate crude au aroma si gust, cit de cit, comparativ cu restul.

Daca esti pretentioasa, atunci stai la casa, iti pui tu acolo legume, pomi, dar nu o sa ai tot timpul anului ce vrei tu, dar macar vara consumi de la tine, iarna de la magazin.
Dar stii ce? Nu mai minca, oricum mincarea te ingrasa laughing asa ca facem pauze. Eu nu cumpar legume, maninc in oras laughing fructe mai iau, desi is naspa, asta e, uneori le tai marunt, le mai adaug ceva zahar, le pun la friger si apoi le maninc asa salata.

Dar vezi ai grija, sa nu mai maninci fructe coapte care is dulci laughing nu ai vazut pe doctorul ala la tv acolo in RO? Frate nu stiiu daca e de ris, eu m-as fi ascuns in cea mai mare prapastie in locul respectivului laughing

Cum e posibil sa ajungi doctor si sa scoti balariile alea, mai apri si la tv. Daca nu ai vazut iti spun eu, respectivu aparu la nu stiu ce emisiune e prin RO si vorbea despre boli, si a spus ca daca maninci fructe, dupa masa, deci doar atunci, zaharul din acele frcute se fac tuica in tine laughing

Am ris eram pe jos, initial am crezut ca ala glumeste, dar omu era cit se poate sa serios, sincer iti zic cu asemenea specimen nu te intilnesti niciodata in viata, omu trebuie premiat laughing
Deci maninci zahar sau fructe, alea se fac tuica in burta, trece in sange si ajunge la ficat si deja faci ciroza laughing exact asa sa exprimat, faci ciroza ATENTIE nealcoolica laughing