| relativsausigur a întrebat:

Mai vin cu o intrebare, daca tot am deschis subiect despre alimente.
Ce parere aveti despre produsele bio?
Cei care stam la orase, nu mai avem garantia nici macar din piata cand facem cumparaturile ca, produsele cumparate sunt de gradina, daca carnea e naturala neinjectata, netratata, ca legumele nu sunt stropite cu tot felul de chestii, pentru ca si cei din piata au inceput de o gramada de timp sa se ocupe cu "bisnituri" de genul, cumpara de la altii ma ieftin si vand ei mai scump, nu sunt produsele ei pentru care sa poate oferii garantia calitatii.
Deci mai ramane optiunea produselor bio, insa foarte scumpe, mai ales daca doresti un meniu diversificat, cat si greu de gasit, ca supermarket-urile de obicei tin produse gen conservate sau uscate, de care sunt siguri ca nu se strica pana le cumpara cineva, iar magazine, sau mini market-uri de produse bio aproape nul, cel putin in Timisoara, doar in Bucuresti am descoperit magazine de genul, care pot trimite cu transportul daca comanzi, insa nu orice, ca sunt necesare temperaturi anume pentru produse anume pe care ei nu ti le pot oferii pe transport.
Voi? mancati bio, va permiteti sa duceti stilul acesta de viata? sesizati diferenta la gustul alimentelor cat si la felul cum va simtiti?
Daca sunteti din Timisoara, imi puteti recomanda si mie magazinele sau market-urile pe care si voi le-ati observat, daca au un profil mai complet al produselor, ca asa cateva produse dupa cum am spus, au si la supermarket-uri.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Vezi ce zice nenea ăsta: http://hapleafructaliu.info/mai-putine-pesticide-cu-mai-putini-bani/
http://www.cyfer.ro/......ea-a-ii-a/

"Varianta de compromis pentru mai puține pesticide în alimente este achiziționarea produselor bio doar în cazul fructelor și legumelor testate ca având un nivel mare de pesticide. Aceste produse trebuiesc limitate în alimentație, adică nu ar trebui să fie mâncare de bază. În cazul alimentelor testate ca fiind curate, cu un nivel mic de pesticide, ar fi o risipă să achiziționăm variante bio."
Nu mă arunc la bio. Am mai luat câteodată banane când erau foarte coapte, de la Lidl. Cam atât. Locuiesc singur și am grijă de tot ce înseamnă chirie, mâncare, facturi. Altfel aș fi luat mai multe chestii bio probabil.

| relativsausigur explică (pentru Bacemi):

Din cate inteleg in articolul acesta portocalele nu ar fi bune pentru consum?
Eu suc de portocale aveam de gand sa beau in ideea de a renunta la sucurile din comert.
Nu prea am inteles din articol nici daca el se referea la fructele stropite sau toate pe care le-a enumerat erau toate bio chiar daca nu erau toate sigure pentru consum?

| Bacemi a răspuns (pentru relativsausigur):

Fructe „Murdare": Voi diminua drastic consumul acestora și le voi înlocui cu variante mai curate. Deci nu prea merg portocalele. De poftă doar o dată pe lună câteva sau un fruct pe săptămână. Dacă găsești din Italia doar ar merge mai des și mai mult.

3 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Prefer intotdeauna chestiile din supermarket, si in general, da, iau si bio, dar in momentul de fata e imposibil sa mananci doar asta, pentru ca pur si simplu costa prea mult. Cand vine vorba de fructe si gasesc chiar iau, dar nu poti sa mananci doar bio. In fine, nu sunt doar in Bucuresti magazine de genul, si sunt sigur ca gasesti si in supermarket si in diverse magazine bio, si sigur si in Timisoara.