| Gabigeebyyy a întrebat:

Daca am 10 hectare de nuci cum pot sa ma asigur ca nu vor veni hotii sa-mi fure nucile? Eu locuiesc la cam 50km de plantatie.
Pot vorbi cu vreo firma de paza gen civitas?
Cam cat ar costa paza? Anul asta nu voi avea cine stie ce rod, dar nu vreau ca hotii sa se invete ca de acolo se poate fura oricand.
Vreau sfaturi please!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand o imprejmuire. Gardul viu din glădiță (25 de bani puietul) te scapa de cheltuieli enorme cu firma de paza si de niste agenti care pot sa fure si ei. Apoi poarta o poti pazi cu sisteme de alarma si supraveghere. Mai poti pune in acea gradina si unul doi caini dresati sa nu manace decat de la cateva persoane (un vecin, un prieten si familia) si sa lase in curte (gradina) doar familia. In asa fel poti sa rogi un vecin cu plantatia sa-ti hraneasca cainii. Daca nici asa nu vrei, sunt dispersoare de hrana pentru caini (15 Kg) la circa 4-500 lei. Dezavantajul este ca va manca cat va vrea el si se va ingrasa. Sunt si dispersoare automate, programabile dar costa mai mult. Cu apa o rezolvi facand o minibalta betonata si izolata cu prelata pentru piscine.