| anonim_4396 a întrebat:

Daca asigurarea de locuinte acopera si riscul de cutremure si dezastre naturale?

Răspuns Câştigător
| carmen_5367 a răspuns:

ASIGURAREA OBLIGATORIE ASIGURA TOATE CALAMITATILE NATURALE INCLUSIV CUTREMURE INUNDATII FULGERE MAI STIU EU... DAR NU ASIGURA INCENDII, INUNDATII ALE VECINILOR SAU ALTE TALE. SUMELE RESTITUITE IN CAZ DE CALAMITATI NATURALE SUNT CAM 60% DIN PRETUL REAL AL BUNULUI ASIGURAT!

2 răspunsuri:
| username_7558 a răspuns:

Aceasta este o clauză contractuală, adică dacă vrei ca asigurarea să acopere şi aceste riscuri, detaliile ar trebui stipulate în contract. Poţi să citeşti contractul tău de asigurare, să vezi dacă deja ai asigurate aceste riscuri, sau îţi intrebi asigurătorul, pentru că el este plătit să ştie aceste detalii.
Fiecare asigurare este diferită, în principal în funcţie de cât de scumpă este. O asigurare foarte ieftină nu acoperă decât cateva riscuri, şi oferă bani puţini ca despăgubire. Una scumpă de altfel, îţi asigură bunurile pentru cam orice chestie urâtă se poate întâmpla, şi despăgubirile pot să depaşească valoarea bunurilor asigurate în unele cazuri (de asta se înregistrează şi multe fraude în domeniul asigurărilor, dar aia e altă poveste).

| adina68 a răspuns:

Depinde cum faci si ce include polita de asigurare.