| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumpar actiuni pe un broker online (ex.: iqOption trade, eToro...etc dar pe eToro voi face cel mai probabil) impozitul trebuie platit personal? Sau iti retin ei suma de impozitare cand dai windraw?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Salariul deja este impozitat in mod automat.
Acei 10% reprezinta impozitul pe veniturile din activitati independente. Daca nu atingi plafonul CASS nu trebuie sa platesti, dar daca il ating sau il depasesti, atunci acei 10% trebuiesc platiti.
Nu stiu exact pe ce pagini scrie ce si cum dar eu, indiferent de suma, daca depaseste minimul, tot 10% platesc.Sau cel putin asa am facut eu si nu cred ca am tratament special.
Platesti mai mult pentru ca tu estimezi aceste venituri si pe anul fiscal in curs si platesti anticipat.Da, nu este corect, dar din pacate asta este situatia.
De exemplu, sa zicem ca tu ai facut pe anul trecut, adica 2020 suma de 30. 000lei din tranzactii forex, deci ai depasit plafonul.Ai timp pana pe 25 mai 2021 sa completezi si sa trimiti formularul 212.In acel formular va trebui sa estimezi si veniturile de pe anul fiscal in curs, adica 2021.Sa zicem ca vei estima o suma egala cu cea castigata anul trecut si vei plati inca 10% aferenti venitului estimat pe anul in curs.Adica 3.000lei reprezentand 10% pe anul 2020 si inca 3. 000lei aferenti anului in curs, deci in total 6. 000lei.
In cazul in care estimarea a fost corecta sau ai estimat mai mult, anul viitor evident ca nu vei mai plati nimic pe 2021, insa daca ai estimat in minus, din clipa in care ai observat ca ai depasit suma estimata in declaratie, ai 30 de zile sa anunti ANAF-ul.
Stiu, nu suna prea bine, insa asta este procedura.Cel putin in cazul sumelor care depasesc plafonul.

57 răspunsuri:
| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Multi am vazut ca merg tot asa pe ideea de crestere brusca. Adica: pot sta spre exemplu pana Apple va lansa iphone 13 si va bag 1000$ in Apple atunci ( de la sine inteles ca voi avea profit garantat 99.99% )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Multi am vazut ca merg pe ideea de crestere brusca. Adica: stai pana ce Apple lanseaza oficial iphone 13 si pui o suma mai consistenta toata in Apple ( daca iti permiti pune cat mai mult ca asta e un exemplu de profit garantat 99.99% deoarece multa lume va cumpara telefonul respectiv...deci profit )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Scuze am scris de 2 ori ca nu eram sigur daca s-a teimis mesajul dupa am vazut ca l-a pus pe pagina urmatoare

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Spuneai ca preferi pe langa actiuni si perechile de valute si materiile prime. La materii prime m-am gandit si eu la aur si crude oil. ( personal crude oil are cea mai mare crestere. Mai profitabil ca multe altele. Practic crude oil este uleiul crud sau cum i se mai spune benzina/motorina...etc deci cel mai mare profit in asa ceva )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Nu sti la ce ora se redeschide piata pe eToro?

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Nu tranzactionez deloc actiuni.
Doar valute si materii prime.Insa asta este ceea ce imi place mie. Poate tu te simti atras de alte instrumente.Important este sa le intelegi.Metoda de care spui se numeste "scalping" si poate fi una buna daca inveti sa identifici momentul corect pentru a intra cu o tranzactie.

Piata nu este piata eToro, este piata mondiala, aceeasi pentru toti bokerii si se va redeschide luni big grin
In timpul sfarsitului de saptamana, a catorva ore noaptea si a sarbatorilor legale, piata este inchisa.

Tu la ce suma te gandesti pentru inceput?

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Nu stiu deocamdata nu am bani...am vorbit un un prieten de incredere ( sunt si coleg de munca cu el am incredere ) sa punem amandoi bani si dupa mai vedem.

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Aici nu stiu ce sa spun.Banii pot strica prietenii asa ca ar fi bine sa faceti asta cu grija si stabilind niste reguli si limite.
Asta este parerea mea, insa tu stii mai bine cum doresti sa decurga lucrurile.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Crezi ca ar fi util sa apelez la un mentor in acest sens? Am cautat pe google si sunt zeci de anunturi cu consilieri care sunt dispusi sa te invete ce ar trebui sa stii ca sa ai porofituri garantate ( bine chiar garantate nu poate garanta nimeni dar totusi un mentor din ala zic eu ca m-ar putea invata cum sa analizez mai bine graficul si chesti din astea inca si stiu sigur anumite lucruri). Doar ca majoritatea cer niste tarife de nu iti mai vine sa apelezi la ei deloc

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Pai asta nu ar fi un dezavantaj faptul ca in weekend nu pot urmari tranzactiile? adica mie imi arata 2.79$ profit dar daca a scazut foarte mult si eu nici nu stiu...singurul lucru pe care ma lasa sa il fac este la le inchid ( dar nu le inchid ca ii demo si oricum au stop loss )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Vorbisem mai demult cu unu de la " the pirate trader " care e si mentor pe iq option. Omu la inceput nu imi ionspira incredere dar mi-a aratat dovezi clare si daca era ceva scam nu isi punea toate datele de contact pe propriu site recomandat de multi. El zicea ca daca ii dau 200 euro imi ofera mentorat gratuit pe viata ( in sensul in care pot sa il intreb la orice ora orice nelamurire si ma va ajuta ). Sincer pare de incredere dar sumele ce zice el ca se pot obtine sunt fabuloase. ( zice ca daca stai vreo 3 ore poti face peste 1000 euro in alea 3 ore ) tot cu dovada evident. Doar ca imi este frica sa nu fie prea frumos sa fie adevarat. Adica in felul ala as face 30000 euro pe luna... pun si un link sa vezi siteul lui eu am vorbit si pe whatsapp cu el. http://thepiratetrader.ro/

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Chestia aia cu 2600 euro in 30 de minute nu e fake ( doar ca aia a fost facuta pe alt tip de broker online si dupa ceva timp nu mai platea. Si pe iq option se pot face cu usurinta sumele alea doar cu efect levier maxim. Adevarul ii ca se poate dar cu risc) cifrele reale la risc mic ar fi cam de cateva mii de euro pe luna pe iq option

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Problema cu iqoption este ca nu accepta deloc depunerile/retragerile prin revolut dar daca chiar se poate castiga atata... el pe site spune asta ca sa atraga lumea. Dar cand l-am intrebat eu in privat pe whatsapp a recunoscut ca nu e nimic sigur dar se pot face

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Sa stii ca am citit tot ce ai scris, insa momentan nu am timpul necesar pentru a raspunde asa ca o voi face mai tarziu daca nu este o problema asta.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Problema nu este in niciun caz oricum eu iti multumesc foarte mult pentru informatiile pe care mi le-ai dat

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Imi cer scuze pentru intarziere.
Din cate stiu eu, majoritatea bokeri-lor autorizati si reglementati accepta plati cu cardul Visa/MasterCard, deci cardul asociat contului tau de Revolut ar trebui sa functioneze la fel cum ar trebui sa functioneze cardul Visa ori MasterCard emis de orice banca.
Alte metode populare mai sunt: Skrill si Neteller insa au comisioane destul de mari, transfer bancar (insa dureaza mai mult depunerea) si Bitcoin.
Unii ofera si alte metode de plata, insa majoritatea sunt indreptate catre tarile din America de Sud si Africa.Dar asta se poate verifica inainte de a incepe tranzactionarea.
Verificarea identitatii se face prin trimiterea unui act de identitate si a unei facturi la utilitati nu mai vechi de 3 luni.
In plus, ti se pot cere verificari suplimentare, atat a identitatii cat si a cardului, portofelului electronic etc.

Cat despre acei "guru" ce sunt dispusi sa te ajute toata viata pentru o suma atat de mica precum 200€, iti poti da seama ca este vorba despre o mare teapa.
In primul rand, daca ei ar fi atat de buni, nu si-ar pierde timpul explicand unul si altuia toata viata cum sa faca bani.Ar face el in mod direct investind.Un consultat cu adevarat bun pleaca de la cateva mii de euro si ajunge la cateva zeci, chiar sute de mii.Desigur, vorbim de traderi care au un alt nivel si de consultanti cu adevarat consultanti, nu tepari.
Dar daca tu vrei sa daruiesti cuiva cateva sute de euro, atunci este alegerea ta.
Gasesti destul de multe materiale informative gratuite pe internet, astfel incat sa te educi pentru inceput si sa intelegi cum functioneaza lucrurile, deci te sfatuiesc sa cauti clipuri, articole, sesiuni de trading filmate astfel incat sa te educi pentru inceput fara a pierde bani trimitand teparilor.
O intrebare, din curiozitate, cum mai merg operatiunile pe care le aveai deschise de saptamana trecuta? big grin

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Cand voi vrea sa investesc cu bani reali voi deschide un cont cel mai probabil la raiffaisen bank ( poti depune cash in contul altciiva direct la ghiseu cu doar 15 lei comision pe tranzactie ). Piata nu s-a deschis inca cred ca nu sunt modificari

| Razvan1000 a răspuns (pentru Razvan1000):

Stiu ca prin depunere/retragere prin transfer bancar ajung in mai mult timp banii ( dureaza cam 3 zile in medie in functie de banca si de mai multi factori din ziua respectiva ) dar comisionul de conversie valutara e semnificativ mai mic. Nu stiu exact cat e dar la celelalte metode e mai mare cu mult din ce am inteles. Asa prin transfer bancar conversia ron-usd/usd-ron se comisioneaza cu doar 0.5% ( practic daca depun 1000$ dau la eToro comision de 5$ ceea ce nu mi se pare mult deloc in comparatie cu alti brokeri. Iar la retragere pe langa cei 0.5% de conversie mai dai obligatoriu 5$ care asa se da comision universal de retragere). La depunere e doar 0.5% fara altceva. La retragere repet sa mai da si ala. Practic daca retrag 10000$ as da 50$ comision ( 0.5% ca retrag in cont la curent in lei ) +5$ deci 55$.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Nu spuneai tu ca de luni piata se redeschide? Pai...cum sa iti zic e luni! Si la mine e ca in week-end. Oare la eToro se redeschide la alte ore? ( stiu ca e aceeasi piata doar ca poate eToro opereaza diferit si chiar daca piata e deschisa tu nu poti vedea decat cand deschid si ei ). Poate pana dupa-masa azi o redeschide ca sunt tare curios sa vad si eu ce ii drept

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Am pierdut 11.97$... era pe stop-loss la -10 cam asa si acum cand intru in aplicatie numai vad ca le-a inchis automat ca a scazut sub stop-loss. Deci practic 2000$ investitie si is pe pierdere -11.97

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Am bagat acum 10000$ in Apple tot pe demo da asa ca experiment
( da iti dai seama ca daca fix acum o sa creasca ce o sa ma oftic...)

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Problema cu sumele mari tranzactionate pe demo nu iti vor permite sa ai o viziune clara asupra comportamentului tranzactiilor reale pe care le vei face avand sume mult mai mici.
Dar, te inteleg.Este destul de tentant sa vezi ce se intampla cu banii aia multi, chiar daca sunt doar virtuali big grin
Si cum merge tranzactia? Directia e buna?

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Nu am mai pierdut 20$

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Pai la o suma atat de mare tu pui un stop loss atat de mic?
La 10k invenstitie, ajunge imediat la -20, chiar si la -2000.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Floridori):

Stop loss avea de -100 dar am inchis-o eu manual ca nu crestea deloc

| Floridori a răspuns (pentru Razvan1000):

Asta pentru ca pretul are momente de stabilizare.Pentru a merge in directia in care are tendinta, mai intai are mereu momente in care merge in directia opusa ca mai apoi, ajuns intr-un punct de rezistenta sau suport sa inceapa din nou sa mearga pe directia tendintei.

| doctorandus a răspuns (pentru Razvan1000):

Ehh, a juca la bursă e pentru oameni care-și permit să piardă o sută de mii de euro.