| Laurentziu1234 a întrebat:

Daca doar 2 oameni stiu reteta de la coca cola atunci cei care il prepara de unde stiu reteta? Muncitorii de la fabrica de unde stiu cum sa faca sucul?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu stiu doar doi oameni. Asta e un mit.
Reteta e clar stiuta de mai multi oameni insa nu a fost niciodata public cine sau cati stiu reteta.
Cola se fabrica oricum pe bucati, unii stiu reteta unui amestec, altii reteta unui amestec samd. Unii stiu ingredintele, altii stiu cantitatile samd.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La gradul de automatizare la care s-a ajuns, aia din fabrica plimba ingredientele si produsele finale, plus ceva supraveghere sa nu se strice liniile de productie, nimic mai mult. https://www.youtube.com/watch?v=GvCFYjVFkk4

| johnnny123 a răspuns:

Uite asa:
"The company protects the secrecy of its syrup recipe by shipping ingredients to its syrup factories in the form of anonymous "merchandises", numbered 1 through 9. Factory managers are told the relative proportions of each numbered merchandise, and the mixing procedure, but not the ingredients in the merchandises, some of which are themselves mixtures of more basic ingredients."

| NonZarek a răspuns:

Ei nu prepara în totalitate sucul, vin butoiuri pline cu amestecul acela de ingrediente, practic sucul e deja făcut, sau mai sunt mașinării care au deja compoziția făcută ei doar trebuie sa o mixeze cu altceva (apa sau alte lichide) și dipa îmbuteliaza.