| FastAndRelaxed a întrebat:

Daca fac un imprumut la banca pe numele meu si mor, rudele mele vor plati datoria?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai coplatitor, garant sau n-ai pus nimic in garantie nu trebuie sa plateasca rudele. De regula creditele sunt asigurate si plateste societatea de asigurari.
Daca raman anumite bunuri dupa deces atunci banca va executa silit unele bunuri. De asemenea daca ai bunuri si mostenitori pot plati acestia, din bunurile mostenite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa te dezamagesc si sa-i fac mincinosi pe cei de mai sus dar asta e viata! Cei care fac credit la o banca si nu mai reusesc sa isi plateasca ratele trebuie sa stie ca vor fi urmariti de institutia in cauza pana dincolo de moarte. Daca un datornic a decedat, banca va incerca sa-si recupereze banii de la codebitori, iar daca acestia nu exista, atunci banca se indreapta catre mostenitori. Daca persoana care are un credit moare, rudele trebuie sa se prezinte la banca cu certificatul de deces si sa depuna o cerere, iar banca este obligata sa inregistreaza in sistem evenimentul, pentru ca apoi sa-si indrepte actiunile spre recuperarea creditului, potrivit Cotidianul

Daca persoana care a decedat are o asigurare (de regula in cazul imprumuturilor mari exista o asigurare de viata pe numele persoanei), firma de asigurari preia tot riscul si ramburseaza contravaloarea imprumutului.

Daca persoana care a decedat nu are asigurare atunci banca va incerca sa-si recupereze banii de la codebitori, iar in cazul in care acestia nu exista, atunci banca se indreapta catre mostenitori.

In schimb, in cazul in care acestia renunta la mostenire sau se asaza la masa credala si primesc ce ramane dupa ce banca si-a recuperat banii, banca nu ii mai poate obliga sa plateasca datoria.
Uite si un sfat de la avocati: http://www.avocatnet.ro/......edati.html

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, daca nu a garantat nimeni pentru suma luata de la banca nu iti va plati nicio ruda suma de bani daca mori.

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns:

Da ce, vrei sa te omori? laughing? Ca nu ai cum sa platesti? laughing

| Anonimmi a răspuns:

Nu omule nu plateste nimeni datoria =]] daca ai murit ai murit