| Dragomir_Vlad_2000 a întrebat:

Daca imi incap in portofel 100.000 euro sau in borseta pot trece vama fara probleme? Ma refer la autocar (din Spania pana in Romania)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți trece fara probleme. Orice suma cash peste 10.000 euro trebuie declarata.

| Digikey a răspuns:

Ti-i confisca pe toti daca ai mai mult de 10.000.
Nu m-au controlat niciodata la vama dar o data m-au intrebat la intrare in Italia cati bani cash am la mine.
Autocarele sunt pline cu colorati si marfa furata.Cateodata s-au gasit si pachete cu droguri.
In bancnote de 500E inseamna 200 de bancnote, nu-ti incap in portofel.

| Dennis1993 a răspuns:

Nu. Daca nu ai declari poți rămâne fără ei

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La vamile din tarile Schengen, nu sunt controale. Dar din Spania pana in Romania, tranzitezi cel putin o tara non-Schengen, iar acolo, sunt controale. Trebuie sa declari sumele de bani si exista posibilitatea sa te controleze.
In plus, chiar nu ti-e frica sa umbli cu autocarul atatea zile cu atatia bani lichizi la tine? Nu poti sa stii ce fauna e in autocarul ala.
Tu de card bancar n-ai auzit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu încap. Chiar în bannote de 500 de euro ai avea 2000 de bancnote. Cineva a transportat cu autoturismul propriu 70 000 de euro în Italia, dar a avut nevoie de o geantă diplomat. Dacă ești prins la orice vamă riști confiscarea.

| TheGentleman a răspuns:

Și pe aeroport ți-i confiscă. Și după aceea trebuie să scoți extrase de cont ca să-i recuperezi. E mai bine pe card.

Sau dacă tot vrei bani cash, bagă-i în fund, ca pe supozitoare. E mai sigur și nu te controlează nimeni acolo

| armiaso a răspuns (pentru sadrian46):

500x2000 = 1.000.000 euro

70.000 euro in bancnote de 500 ar fi 140 de bucati, adica grosimea a doua caiete de matematica cu 68 file.

matematica asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru armiaso):

Dacă ți le confiscă la vamă. cam atât valorează, cât două caiete de matematică.

| Digikey a răspuns (pentru armiaso):

Crezi ca intamplator a fost desemnat userul anului?
rolling on the floor