| SaveTheNature a întrebat:

Daca iti deschizi un magazin online, ce taxe trebuie platite? Cum se procedeaza cu taxele? trebuie deschisa firma odata cu magazinul online? Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa ai o firma cu acest obiect de activitate, respectiv comert online.
Taxele sunt aceleasi ca pentru orice firma, respectiv impozit pe profit, impozit pe sediu, TVA, dupa caz si, daca ai salariati, contributiile la fondurile speciale datorate de angajator.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de firma sa poti taia facturi si plati taxele la stat (adica impozite, tva) sa poti avea angajati, sa poti semna contracte samd

| Brotacelul a răspuns:

Pentru a-ti deschide magazin online, poti sa-ti faci firma sau un PFA. Mergi la registrul comertului din localitatea ta si ei iti vor da informatii complete.
Apoi, vei vrea sa ai domeniul propriu, gen "nume.ro" sau "nume.com". Numele ".com" costa aproximativ 20$/an, iar cele ".ro" aproximativ 50$, dar pe viata.
Apoi, mergi pe www.ucoz.ro, unde iti poti face site gratuit! Ei iti ofera gratis gazduire, trafic nelimitat, spatiu pe disc, teme, etc.
Dupa ce iti faci site-ul, iti parchezi domeniul cumparat ".ro" sau ".com" la ei, dupa care cumperi modulul magazin online (aproximativ 10$/luna) si ai la dispozitie o solutie completa prin care poti sa vinzi online, servicii sau produse.

Ca sa-ti faci un site in ucoz, ai aici un tutorial video care iti arata cum sa faci site-ul: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

In plus, ti se ofera suport de la alti utilizatori pe www.forum.ucoz.ro si informatii ajutatoare pe www.faq.ucoz.ro

Ca sa implementezi un sistem de plata cu cardul cauta informatii pe site-ul celor de la https://www.mobilpay.ro/public/ sau www.payu.ro

Multa bafta!