| RobbyBigJ a întrebat:

Salut tuturor, doresc sa imi deschid un magazin online cu accesorii (bratari, lantisoare, gablonturi mai pe scurt) si bineinteles sa imi deschid firma. Imi poate oferi cineva va rog aproximativ toate detaliile necesare pentru a implini acest lucru?

Si aici ma refer la anumite detalii precum pasii de exemplu, ceva de genul:
1) Trebuie sa creez firma la registrul comertului
2) Cumpararea marfii pe factura
3) Cum dau factura la vanzare fiind magazin online? Cand/cat/ce taxe trebuie platite pentru asemenea vanzare?

Cu cat mai multe detalii cu atat mai bine, probabil cineva s-a infruntat cu aceasta problema si are experienta in acest domeniu. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Adib123 a răspuns:

Nu te apuca sa faci societate comerciala pentru confectionat zorzoane. Eventual pune cateva pe net sau pe un magazin online gratuit sa vezi daca se vand si cat de bine se vand. Si daca ai asa vanzari incat sa ajungi la concluzia ca infiintarea unei societati comerciale este esentiala in dezvoltarea afacerii. Atunci da. Altfel risti sa o infiintezi cu vreo 1000 lei, sa te joci putin cu zorzoanele si cu cheltuielile cateva luni si pe urma sa o inchizi cu inca 1000 lei. E bine intotdeauna la orice lucru faci, sa-i testezi rentabilitatea, mai pe clar : MERITA?!

| HRemus a răspuns:

Buna. Am un magazin online. Sunt multe de discutat aici. Prefer sa vorbim la telefon daca doresti sa aflii mai multe. Lasa-mi niste date de contact.