| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

Dacă o firma are profit brut 30.000 euro pe an, cât e pe lună? Știu că profit net e ăla cu care ramai in mana

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Scazi cheltuielile
Chirie
Impozite
Este evident că astea variază în funcție de companie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scazi din 30.000 euro toate taxele si pe urma imparti la 12

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Realizezi ca profitul inseamna ce a ramas dupa cheltuieli deja nu?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Și eu ce am zis?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

"Scazi cheltuielile
Chirie"

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Și nu înseamnă același lucru?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Nu.

o firma are o cifra de afaceri.

din cifra de afaceri scazi cheltuielile si ramane profitul brut.

din ala scazi impozitul si iese profitul net

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din profitul brut se scade impozitul pe profit, de 16% si ramai cu profitul net. In cazul expus impozitul pe profit va fi de 4.800 euro, profitul net anual va fi de 25.200 euro si profitul net lunar va fi in medie de 2.100 euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cand firmele platesc CAS? lool
nu dezinforma omul

Bula
| Bula a răspuns:

Profitul se calculeaza pe an contabil, nu "pe luna".
In functie de cum se va imparti bugetul firmei, la inchiderea anului poate fi profit impozabil de 30000 euro, dar poate fi si 0 euro. Totul depinde de modul de contabilizare, in functie de strategia firmei.