Întrebare recomandată | xil a întrebat:

Dacă o persoană lucrează cu câte 4 ore la două firme (una întreprindere individuală şi alta SRL), cum calculăm deducerea personală după doi copii minori - având în vedere Legea 227 - noul Cod Fiscal?

Vă mulţumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se calculeaza numai la functia de baza, unde ati fost incadrata prima-data. Daca faceti altfel riscati sa vi se ia banii.
Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice
care au un venit lunar brut de pana la 1.500 lei inclusiv,
astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere - 300 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere - 400 lei;
-pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere - 500 lei;
-pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere - 600 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere -
800 lei.
Uite si articolele din lege: http://www.contzilla.ro/......od-fiscal/