| tonyc7 a întrebat:

Daca pe Youtube poti face bani in functie de nr-ul de vizualizari la o postare, cam de cate vizualizari ai nevoie la o postare pentru a castiga 1000 de euro, de exemplu?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca banii s-ar castiga asa usor ar zbura miile de dolari peste tot.
Youtube e acolo ca sa castige nu ca sa piarda, iti da a 1000-a parte dupa ce ei au castigat destul.
Se castiga mai mult din afiliere si sponsorizari decat din continut, putini castiga mii de dolari doar din continut, sunt numele mari de pe Youtube. evident ca sunt multi care castiga si aici bani de pe seama altora, luand tutoriale sau idei si editandu-le ca si cum continutul lor ar fi inovator.
Mai sunt si prostiile care se transforma in virale sau la moda desi nu am inteles niciodata de unde pleaca, evident ca niciodata de la un roman, majoritatea care dau moda pe Youtube sunt de prin america.
Nu in ultimul rand sa nu uitam ca intr-un fel esti platit ca cetatean american si in altul ca roman, primii au intaietate si sunt mai bine platiti la munca depusa egal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tara din care faci views si nișa pe care faci views.

Cmp mediu la Youtube e de 2$ deci cam 1. 7euro asta inseamna ca pe un video cu 600.000 views probabil faci 1000euro.

Pentru Romania cpm mediu sigur e mai mic deci probabil ai nevoie oeste 800.000 views

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Daca youtuber-ul posteaza din Romania in limba engleza, deci ca sa vada toata planeta, poate atinge acel target de 600.000 views (=1000 euro) pentru o postare?

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Daca video e vizualizat in Sua probabil ca face și din 600k

| NLS a răspuns:

Conditiile minime necesare pentru a putea monetiza canalul sunt:
1) sa ai cel putin 1000 de followeri.
2) 4000 de ore de vizualizari pentru toate clipurile postate
(in traducere, trebuie sa ai un clip de 3 minute, care sa stranga 80.000 de vizualizari complete.
Daca sa zicem ca acele 80000 de persoane se uita doar la jumatate din clip, ai nevoie de inca 80000 de vieweri).
Majoritatea YouTuberilor fac cele 4000 de ore, cand au deja 150.000+ de views in total pe canal (pentru ca multi nu se uita pana la capat).

Acum, pentru a castiga 1000 de euro din vizualizari,

Stiu sigur din cifrele unui YouTuber, ca la 86126
ore de view, primeste 3552 euro.
Acele ore le-a castigat din 3.5 milioane de view-uri.

Deci, pentru 1000 euro, ai nevoie de 24247 ore de view-uri.

PS: nu o sa ramai cu cei 1000 de euro, mai sunt si taxe de platit, si curentul necesar pentru editare... piese ale PC-ului care se defecteaza, etc

YouTuberii mai fac inca pe atat sau mai mult, din afilieri cu diferse branduri, carora le fac reclama, pe fata sau mascata, si atunci cifrele urca.
Insa ca un brand sa vrea sa se afilieze cu tine, ai nevoie de view-uri serioase si preferabil foarte multi followeri.

| Lukasssz a răspuns:

Pai 1$ la 1k de vizite deci la un milion de vizualizari faci 1000 de dolari, cam la 1, 2M de vizualizari faci 1000 de euro

| tonyc7 explică (pentru Lukasssz):

Ce inseamna 1k? Ca vad adesea si nu sunt lamurit...

| Lukasssz a răspuns (pentru tonyc7):

1k views inseamna 1.000 de vizualizari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania? Peste un milion de viz

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Adica peste 1 K?

| gabriel2004o a răspuns:

Pai pe 10000k views primești 10 bani în România
Dar dacă ești de afara se câștigă lejer

| DiaDiana9 a răspuns:

Aici se castiga in functie de youtuber.Uni castiga mai mult pe 1000 de vizualizari si altii mai putin. Am auzit ca media parca e 5 lei la mie de aixi faci calculul. Sau poți intra pe social blade si vezi cam cati bani castiga un youtuber anume aproximativ.