| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca pleci in vacanta in Spania merge acolo sa platesti cu cardul daca ai in euro card sau trebuie sa ai un anumit serviciu/ sa anunti banca? Sau daca scoti de acolo bani de la bancomat ce comision iti ia?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să plătești cu orice card fie că e lei sau euro. In funcție de banca ta e posibil să îți ia și comision daca scoți la bancomat

| Brizbriz a răspuns:

Ar fi bine sa ai card visa
in rest, EVIDENT suna la banca

| haileewatson a răspuns:

Poti plati in Spania cu orice card, fie ca e in lei sau euro. Nu trebuie sa anunti pe nimeni. Cand platesti cu card in lei, banca automat va face conversia la cursul euro-lei al zilei, de exemplu tu vrei sa cumperi ceva de 10 euro si dai cu cardul de la BCR, cand o sa intri in aplicatia bancii tale vei vedea ca ti-au facut conversia la cursul BCR = 4, 8020.

Daca scoti bani de la bancomat, din nou banca va face conversia la cursul zilei + ti se va lua comision si de la bancomatul din Spania si de la banca din Romania.