| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei sa te angajezi, sa zicem la 18 ani, poti sa-ti faci un cont (undeva, intr-o banca) in care sa ti se directioneze o anumita parte din salariu? Detalii.

Răspuns Câştigător
| iHappi a răspuns:

Da, poti face asta, pentru ca poti solicita institutiei ( la care lucrezi ) ca salariul tau sa fie directionat intr-un cont bancar. Te duci, pur si simplu, la contabila insitutiei si ii spui ca vrei sa iti primesti salariul intr-un cont. Dupa, ea se va duce la banca sa iti publice decizia, iar banca, la randul ei, va veni la tine si iti va da cardul de salariu, o foaie cu numarul tau de cont si cu PIN-ul cardului ( cel de 4 cifre ).

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Da,iti faci card si iei mereu salariul pe card.Ce economisesti muti tu periodic intr-un cont pe o anumita perioada.

| PrecioussGirl a răspuns:

Din cate stiu iti baga toti banii in cont. nu doar o parte ca pe aia vrei tu sa o tii deoparte. acuma depinde de ce loc de munca. ori iti baga toti banii pe card si gata ori tii da in mana.

| tinka1 a răspuns:

Da poti. Eu locuiesc in Chisinu, Republica Moldova si mi-am deschis cont si card ( Visa si Maestro ) la banca. Si acum unde nu m-as duce imi iau putini bani ches si folosesc cardulwinking