| Iusty15 a întrebat:

De ce am nevoie pentru a cumpara actiuni la bursa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de bani si sa te adresezi unui broker.

| Danzell a răspuns:

De un broker. care sa se ocupe de banii tai. si de bani ceva mai multi. si sa intelegi ca a baga bani la bursa, e un joc de noroc. daca tie frica sa iti pierzi banii nu te baga.
E o piata foarte volatila.

Trebuie de asemenea sa intelegi si termenii de baza pentru ca piata bursiera e strans legata de piata forex
de exemplu leverage, stop order, short selling, margin buying, tipurile si ce piete de listare de genul Nasdaq, FTSE, Dow jones, NYSE, TSE, SSE, BVB,

sa stii unde se gasesc informatii legat de actiuni si evenimente care influenteaza valoarea lor, gen bloomberg, reuters, money.cnn, cnbc, forbes, businessweek... etc

ideea e ca nu trebuie sa te arunci fara sa stii sigur ce faci, si sa gasesti un broker bun.