| ionnik a întrebat:

Pentru a putea fi admis la o facultate din strainatate, ai nevoie de actiuni de voluntariat? si aici nu ma refer la bursa, ci la studii pe cont propriu.

2 răspunsuri:
| aliona_6797 a răspuns:

Presupun ca da, trebuie sa ai niste diplome care sa ateste faptul ca te implici in proiecte si esti un elev care socializeaza, dar nu numai acesta conteaza. Trebuie sa ai medii mari, uneori chiar participari la olimpiadele nationale, iar daca indeplinesti toate aceste conditii, atunci esti selectat pentru un interview. Daca treci de interview, esti admis. Cel putin asa functioneaza la facultatile prestigioase din Anglia.

| byka23 a răspuns:

Voluntariatul da bine la un ceva cand te angajezi dar la admiterea la universitate nu cred ca e relevant. spun pentru ca am 2 baieti(ai mei) si 2 nepoti studenti deja -1 Italia 1 -belgia si 2 in anglia. ei fac acum voluntariat dar numai pentru ca sunt scutiti de transport de ex. sau au aces gratuit la sala si am spus da bine la angajare.in rest bafta.