| Utilizatoare123 a întrebat:

De ce uneori euro scade brusc? Intr-o zi a fost 4, 8 fata de 4, 97.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Euro nu scade si nu creste niciodata. El e mereu constanta.

Leul variaza, e mai valoros sau mai putin valoros.

Cursul de schimb e influentat de multi factori si dat in final de cerere si oferta si puterea de cumparrare a valutelor respective

| Korkodeln a răspuns:

Cineva (firma mare sau institutie de stat) a avut nevoie de RON si a schimbat foarte multi EUR. Daca in ziua respectiva nu a fost cineva interesat sa cumpere EUR ai avut oferta mai mare decat cererea si cursul a scazut.

E aceeasi poveste si pe plan international, numai ca acolo actorii principali sunt bancile.