| LanguageMaster a întrebat:

De ce unii oameni își vând apartamentele prin agenții imobiliare?

5 răspunsuri:
| ioan452 a răspuns:

Ca sa le vândă mai repede, cum unii oameni apelează la agențiile imobiliare ca sa își găsească chirie așa și alții aleg sa le vândă prin agentii.

Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia este simpla.
Agentiile lucreaza cu evaluatori cu experienta, cunoscator al pietii imobiliare. Avand interesul de a vinde cat mai bine, ei stiu sa prezinte mai bine cumparatorului un imobil, observand mai bine caracteristicile pozitive si negative. Totodata, ei dispun si de o baza de date mare a cumparatorilor, cu preferintele si posibilitatile lor materiale. In asemenea conditii, agentiile pot gasi mult mai repede cumparator unui imobil.
Agentiile imobiliare au grija si sa verifice partile care apeleaza la ei. Astfel, ei au cunostinta necesara pentru verificarea legalitatii calitatii de proprietar, dar au posibilitatea sa verifice si seriozitatea cumparatorului si posibilitatea lui financiara.
In final, agentia poate face aproape toate demersurile necesare finalizarii tranzactiilor, vanz6atorului ramanand doar prezentarea actelor prevazute de lege si cerute de notarul public, care intocmeste contractul de vanzare-cumparare.

| Frank51 a răspuns:

Pe scurt, e mai profi.

| mgtow a răspuns:

Pt ca e mai sigur, legal si nu apar complicatii - mai ales e o facilitate pentru cei care cauta sa le gaseasca mai usor prin agentie

| sierra1 a răspuns:

și mai pe scurt: de lene