| KRichard a întrebat:

Aveti idee care este TVA-ul unei agentii imobiliare? si la vanzare, si la inchirieri!

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

TVA, taxa pe valoare adaugata esti oriunde 24%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu TVA-ul ci comisionul lor. E 2-3% din valoarea vinzarii, depinde de agentie. Unele iau comisionul de la vinzator, altele de la cel care a apelat la ei (se poate si de la ambii in cazul asta). Mai nou, de cind scad preturile, au inceput sa puna o suma fixa: 1000-1500 euro.
La inchirieri, unele iau un procent (nu stiu cit) din chirie, altele iau c/v chiriei pe o luna, si atit.

| KRichard explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la TVA-ul unei agentii imobiliare in momentul in care se elibereaza o factura pentru o tranzactie! Vanzare sau inchiriere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KRichard):

Aaaa, am inteles. TVA-ul este unic: 24%.

| KRichard explică (pentru anonim_4396):

Nu este unic, fiind o microintrepindere, dar mersi pentru initiativa!