| Bogdan1241 a întrebat:

De la ce varsta iti poti face un card, pentru tranzactii online, etc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Card de debit poti obtine singur de la 18 ani.
De la 14 ani il poti obtine doar cu un parinte.
Card de credit obtii de la 18 ani si daca ai venituri, de regula cu caracter de continuitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Un card bancar de debit se poate face de la 14 ani, cand ai buletinul, avand tranzacii limitate pe el (card special pentru minori, care nu are taxa lunara).

Un card bancar de debit - cu care poti platii si cumapara atat national cat si internatiomal, il poti face dupa 18 ani, cand poti sa aia acces si al platformele internationale de plati, care au limita PESTE 18 ani.

Un Card bancar de CREDIT se obtine numai daca esti angajat de cativa ani si faci dovada ca poti lua o linie de cerdit bancara, avand cum sa platesti lunar ratele la acel credit.