| anonim_4396 a întrebat:

De unde au producătorii/regizorii bani pentru bugetul unui film/serial?
De unde obţin ei aceşti bani?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

La inceput fond privat, daca incep sa vanda, apoi investesc din profit, si tot asa.
Sau cum zice colegul, cand se afla ca planul regizor, producator este bun, sar altii sa finanteze ca vine profitul apoi.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este un producător cunoscut cu realizări, face apel la firme de investiții, contract.

| Werrich a răspuns:

De la Guvern cel putin in Romania
https://www.mediafax.ro/......e-19513264

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand o persoana are o idee suficient de buna pentru o afacere/ metoda de inmultire a banilor, intotdeauna vor sari persoane/organizatii sa sustina acea idee. doar ca ceva sigur, cu riscuri scazute, e cam greu sa ai si sa demonstrezi ca ai.

| troleibuz a răspuns:

De la stat.

| Lucian4 a răspuns:

O parte din vizualizarile si incasarile filmului precedent

| kb9 a răspuns:

De obicei de la stat(cum a fost 5GANG filmul, unde statul nostru a dat vreo 500.000 de lei) sau banii sunt niste investitii proprii, imprumuturi bancare, bani incasati din alte afaceri sau din filme anterioare.

| Florin458 a răspuns:

Sunt mai multe variante

1 - au facut de-a lungul timpului alte proiecte mai mici care adunate le-au adus sume frumusele, mai ales daca respectivele proiecte au avut si un scenariu bazat pe o carte. Unele carti pot fi scrise chiar de ei
2- de la angel investors
3 - credite bancare (sunt anumite societati bancare ce finanteaza astfel de proiecte, insa cel care cere asa ceva trebuie sa aiba ori un istoric serios ori o idee de film geniala)
4 - de la diferite organizatii interesate