| Winners10 a întrebat:

Este cineva pe aici care are habar cat de cat despre Bitcoin, cum functioneaza, cum poti scoate profit din el, cum se tranzactioneaza, sau ce trebuie facut pentru a obtine profit? O zi buna.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o moneda virtuala care nu depinde de nicio banca.
La fel cu orice altceva, poti face bani doar daca risti o suma mare de mani si nu-ti pare rau daca ii pierzi. Profit garantat nu iti garanteaza nimeni si nimic

| Ronnix a răspuns:

Gandeste-te la Bitcoin mai mult ca la o investitie. In functie de piata, valoarea investitiei tale poate sa scada sau sa creasca. (NU INVESTI BANI PE CARE NU ESTI DISPUS SA-I PIERZI)

Pentru mai multe informatii, acceseaza pagina oficiala: https://bitcoin.org/ro/notiuni-de-baza

| Țoglă a răspuns:

Nu mai poți face bani din bitcoin, a trecut faza.
Orientează-te către alte monede virtuale.
Caută-le pe coinbase.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ma bine să înveți întâi cum se tranzacționează monedele clasice, bursa Forex, și doar apoi să treci pe criptovalute.

| Iunix a răspuns:

Va fi cea mai mare țeapă din istorie.

Bitcoin
- monedă virtuală nerecunoscută de BNR
- o cumperi cu bani reali
- profitul se obține din diferența de curs valutar.
- trebuie să cumperi şi să aştepți ca să-i crească valoarea şi după îl vinzi.

| Winners10 explică (pentru Țoglă):

Inca se fac bani seriosi. Trebuie sa stii cum... cunosc caz

| Winners10 explică (pentru Iunix):

Eu am intrebat daca stie cineva cum se foloseste. Ca de pareri pro/contra sunt satul

| 1Dezaxat a răspuns:

Oricine nu e paralizat mental intelege cum se "foloseste" bitcoinul. Profitul inseamna bisnita, prietenas. Adica vinzi ieftin, dai scump. Tinand cont ca pretul monedei a scazut drastic, nu a mai facut nici pubiplea profit din el. Profit faci cand ai o ferma, ceea ce nici tu, nici pseudominerii astia de apareti pe net nu aveti bani sa faceti. Un block de farmat bitcoin ajunge la 10. 000E, 1 singur. Si consuma mult curent.
Tind totusi sa cred ca n-ai nici cea mai vaga idee in ce te bagi, dar ai vise mari la profit, ceea ce nu prea se leaga tinand cont ca ai vorbit despre Bitcoin si nu despre ETH, NEO, LTC etc.
Ca o mica paranteza, Bitcoin-ul este foarte aproape de market cap in momentul de fata.

| Lauryx21 a răspuns:

Bitcoin este o monedă electronică, descentralizată, în sensul că nu este controlata de o bancă sau alta instituție centrala.
Ca utilizare, bitcoin nu e mult diferit fata de orice monedă clasica, fiind similar transferurilor intra și inter bancare, unde nu se transfera fizic bancnote, totul fiind electronic.
"Tipărirea" de bitcoin e un pic mai specială, se folosește un algoritm matematic care este din ce in mai complex. Calculatoarele care rezolva problema sau parte din ea sunt răsplătite cu bitcoini nou-creați. Procesul se cheamă "mining" și era profitabil la început, când orice calculator putea mina. În ziua de azi, calculele sunt mult mai dificile și minarea e aproape imposibila fara calculatoare special construite pentru așa ceva.
O alta sursă de profit ar putea fi cursul bitcoin/dolar sau bitcoin/alta moneda. Procesul e similar cu tranzacțiile Forex, doar că piața bitcoin (și alte criptomnezia) este mult mai volatila, iar prețul urca și scade mult mai mult decât pe piețele normale. În general, tendința prețului a fost în urcare pentru bitcoin, dar au mai fost și anomalii ca în decembrie 2017.
Datorita acestei tendințe a apărut și sintagma HODL (HOLD - adică nu vinde bitcoin acum, prețul va mai creste). Din punctul meu de vedere, specula (de orice fel, nu doar pentru crypto) este riscanta si nu este pentru oricine care nu are fonduri suficiente și cunoștințe temeinice de economie.
O alta metoda (și cea mai sigura) de a obține bitcoin ar fi vânzarea de produse/servicii pentru bitcoin. E de departe cea mai buna metoda, după părerea mea. Iar folosirea bitcoin are o serie de avantaje fata de alte monede: securitate sporita, taxe mici, anonimitate (nu neapărat totala, în cazul fraudelor poți fi descoperit de autorități).
Ar mai fi ceva, anume faucets. Faucet-urile sunt site-uri care oferă sume mici de bitcoin sau alte criptomonede pentru a obișnui utilizatorii cu noua tehnologie/monedă etc. Deși asta e scopul oficial, suma pierduta de faucet e câștigată înapoi prin publicitatea de pe site, astfel faucet-urile sunt o mica afacere, dar nu pentru utilizatori. Nu te vei îmbogăți niciodată din așa ceva.
Sper că răspunsul meu e complet și va ajuta pe mai multi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Winners10):

Nu se mai fac. De luni de zile e în picaj. Poate dacă riști și aștepți... Cine stie

| Ineys a răspuns:

Nu prea se fac bani cu BC.
Este riscant si greu. Aici se potriveste cel mai bine vorba aia "Banu la ban trage".

Daca vrei ceva risk-free. Cumpara-ti calculator(calculatoare) ultra performant(performante) si apuca-te de mining.