| randomrandom a întrebat:

Hai salut TPU!
am nevoie de ajutor si nu am gasit nimic pe google.
deci. vreau sa imi deschind sau sa imi creez un magazin online. unul unde sa vand tricouri, cani, asternuturi de pat poate, nu stiu farfurii... toate prsonalizate. gen cu poza persoanei care cumpara, cu un animal un peisaj poza de cuplu. cu mesaje gen " im not a monday person, you are awesome, its not me its you. mesaje amuzante sau citate. intelegeti voi. ceva in gelul cum fac vloggeri sau persoanele mai mult sau mai putin cunoscute.
intrebarile mele sunt.
cum sa imi creez un astfel de site? sa merg la un specialist IT sau pot sa fac asta si singura.
cat costa sa il intretin? gen chirie pentru spatiul de pe internet sau nu stiu.
ce acte imi trebuie? este legal arata timp cat nu copiez?
in cat timp se face?
in cat timp as putea sa scot profit?
cum imi fac publicitate? platesc sa mi se faca de exemplu pe youtube? sau trebuie sa am deschuc singura si sa spun la priteneni sau sa pun afise sau sa imi fac pagina pe fb?
se pot gastii magazine sau copy center-uri unde se pot personaliza hainele si obiectele? ( cel mai probabil da lol)
cam cat timp trebuie alocat in fiecae zi pentru asta?
se poate si sa imi fac doar magazin online sau trebuie sa am si o firma sau un magazin "la strada"?
pot sa vand si international sau doar in tara?
cam atatea intrebari imi trec prin minte acum.
este prea indrazjet? voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| andreo92 a răspuns:

"cum sa imi creez un astfel de site? sa merg la un specialist IT sau pot sa fac asta si singura." - Este destul de complicat, ai nevoie de un domeniu, de un host, de platforma pentru site (magento, opencart, chiar si wordpress cu woocommerce), apoi ai nevoie de o tema calumea (adica nu gratis, cele gratis sunt asa pentru un motiv), de un logo(din nou, costa). Asta pentru inceput, doar pentru site, cel mai bine apelezi la cineva care a mai facut asta.
Ca sa vinzi iti trebuie firma(SRL), contabil, casa de marcat (astea cel putin).

cat costa sa il intretin? gen chirie pentru spatiul de pe internet sau nu stiu. - depinde de cat de mare il faci, cat trafic ai pe el, cu cat e mai popular si mai mare cu atat platesti mai mult pe intretinere.

ce acte imi trebuie? este legal arata timp cat nu copiez? - am raspuns la prima intrebare, iti trebuie SRL

in cat timp se face?- poate dura si o saptamana, sau cateva luni

in cat timp as putea sa scot profit? -depinde de cat ai investit, dar avand in vedere ca o sa vinzi tricouri si cani care sunt ieftine, nu prea rapid.
In niciun caz nu o sa te poti ocupa singur de el, mai ai nevoie si de alti oameni...care trebuiesc platiti.

cum imi fac publicitate? platesc sa mi se faca de exemplu pe youtube? sau trebuie sa am deschuc singura si sa spun la priteneni sau sa pun afise sau sa imi fac pagina pe fb? - avand in vedere ca o sa fi magazin, nu poti face spam pe grupurile de facebook si chestii de genul. Deci da, reclama cea mai buna e de obicei cea platita. Depinde unde alegi sa promovezi, google, facebook, linked in sau alte platforme.

se pot gastii magazine sau copy center-uri unde se pot personaliza hainele si obiectele? ( cel mai probabil da lol)
-bineinteles ca se pot gasi, insa si ei au preturile lor. Iar tu pentru ca esti magazin online nu poti vinde mai scump decat ei, pentru ca ai costuri mai mici, deci nici profit nu ai. Ca sa ai profit trebuie sa-ti cumperi singura masina de imprimat, sa gasesti furnizori pentru tricouri sau cani.

cam cat timp trebuie alocat in fiecae zi pentru asta? - cat aloci, atata faci. Imagineaza-ti ca detinatorul unui start-up, in general lucreaza 16 ore pe zi la afacerea lui la inceput, pana o pune pe roate happy

se poate si sa imi fac doar magazin online sau trebuie sa am si o firma sau un magazin "la strada"?-poti doar online, dar tot trebuie firma, magazin la strada nu e necesar.

pot sa vand si international sau doar in tara? - incepe cu doar in tara

este prea indrazjet? voi ce credeti?- nu este indraznet, adica se poate reusi. Daca gasesti alti cativa parteneri cu care sa incepi treaba, sa va documentati, si sa nu ramana doar la stadiul de idee o sa reusesti happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce lista ai turnat aici ...hai sa o luam cu inceputul.

daca ai pus intrebarea cum imi creez un site e clar ca trebuie sa iti angajezi pe cineva, un magazin online presupune ceva munca chiar daca se folosesc diverse framework uri.

prima data te costa creare lui, si preturile nu sunt mici, in functie de ce vrei pe site te poate ajunge si la 700-800euro doar crearea lui. Iti mai trebuie un domeniu si apoi un hosting pe care il platesti lunar (un hosting bun poate costa s 20-30euro pe luna)

ai nevoie de un PFA sau un SRL atat timp cat faci comert trebuie sa poti tai chitanta si sa platesti impozit pe veniturile realizare, in caz contrar se numeste evaziune fiscala si e considerata infractiune.

site ul se face repede, poate fi gata si in 10 zile daca lucreaza cineva care se pricepe.

profit? pai asta depinde cat de bine il promovezi... probabil cam dupa cateva luni iti scoti investitia daca te tii tare de el.

daca vrei sa aiba cu adevarat succes si nu sa il inchizi peste 2-3 luni ca nu iti cumpara nimeni te apuci de SEO. publicitatea pe la prieteni e o chestie minora, tu ai nevoie de marketing online, axat pe SEO. Si cum presupun ca nu stii ce e aia SEO o sa te conste fie timp (macar un an sa inveti) fie multi bani sa apelezi la cineva care stie cu ce se mananca treaba.

pai e ca orice alta facere, cu cat ii aloci timp mai mult cu atat merge mai bine.

nu te obliga nimeni sa ai magazin la strada, desi ala ar fi mai usor de promovat.

vinzi unde vrei atat timp cat tai facturi

sunt mii de magazine online, nu e nimic indraznet, doar ca trebuie sa stii un pic mediul asta inainte sa te bagi ca altfel vei pierde bani si atat

| Brotacelul a răspuns:

Pentru crearea magazinului eu iti recomand www.ucoz.ro - iti poti face un magazin online cu unul dintre cele cateva sute de sabloane responsive si complet personalizabile (un sablon responsive poate fi vizualizat de pe orice dispozitiv conectat la internet), poti vinde un numar nelimitat de produse sau servicii, iti conectezi domeniul propriu.ro/.com si poti accepta plati cu cardul bancar sau prin PayPal. Toate optiunile acestea, precum si altele pe care nu le-am mentionat, se gasesc la 9.99$/luna! Sper ca te-am ajutat.

| Luiza995 a răspuns:

De ce nu incerci să cumperi un magazin online deja creat? Gen https://mallcopii.ro.
Asta in cazul în care mai e valabilă intrebarea?