| DinoRax a întrebat:

Hei TPU, este legal sa am o vulpe fennec(o vulpe de companie) in Romania si daca este de unde o pot lua la un preț bun? Rog răspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu este legala detinerea animalelor salbatice ca animale de companie fara aprobare. Legea 205/2004 Art.9 Alin. (1) Deținătorii de animale pot deține animale sălbatice, potrivit legii, numai dacă sunt autorizați de direcția veterinară și pentru siguranța alimentelor județeană, respectiv a municipiului București.