| Arekkusu a întrebat:

Existra vreo lege in Romania, prin care nu ai voie sa cumperi/adopti o vulpe (polara) din strainatate?

(Site-uri gen saveafox, prin care poti adopta legal o vulpe ca un animal de companie, ce trimit animal-ul din SUA in Romania.)

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Art 11, 205/2004

Deținătorii de animale pot deține animale sălbatice, potrivit legii, numai dacă sunt autorizați de direcția sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor județeană, respectiv a municipiului București.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polițistul Marian Godina deține un animal exotic numit alpaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce idee, e alegerea ta dar iti dau informatia ca animalele salbatice care le vezi la arabi, sunt drogate. Si nu cred ca e permis in Romania.