| Lexa08 a întrebat:

Hello, am și eu o urgență! Am 18 ani și azi mi-am primitul cardul, menționez că e prima oară când îmi fac card. Este făcut la Banca BCR și când a venit prin curier a venit cu o foaie cu câteva detalii. Acolo scria că pot să îl activez la orice bancomat de la orice bancă. M-am dus prima oră la un bancomat de la BCR, dar era defect, așa că am incercat la OTP Bank, la Alfa Bank și nu a funcționat. Apoi am mers la Libra Bank și mi-a rămas blocat în bancomat...din câte am înțeles trebuie să merg mâine când se deschide banca să îl recuperez și trebuie să completeze și niște acte/fișe... știe cineva să îmi dea mai multe detalii despre acest proces?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cred ca e mai usor sa il anulezi si sa ceri altul la BCR.

| Lexa08 explică (pentru regis):

Nu a fost nevoie, s-a rezolvat următoarea zi destul de ușor. A fost bancomatul de vină.

| darrio2007 a răspuns:

La orice bancomat dar al bancii respective.

| Lexa08 explică (pentru darrio2007):

Am rezolvat, chiar merge la orice bancomat, doar că cel de la Libra cică a fost devină. Au zis că e mai vechi și din cauza asta s-a întâmplat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lexa08):

Daca spui tu! Ai grija daca scoti bani de la alt bancomat al altei banci ti se retine comision la fiecare retragere.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa-l activezi la orice banconmat care apartine de banca BCR, nu la alta banca!

| Lexa08 explică (pentru Violleta2022):

E ok, am rezolvat următoarea zi. Se pare că era de vină bancomatul de la Libra, cardul chiar merge în orice bancomat.

| anonimg a răspuns:

Un card făcut la BCR trebuie activat tot la un bancomat al BCR-ului. Numai după activare el poate fi folosit și la bancomatele altor bănci (dar folosirea unui card la bancomatele altor bănci ți se va percepe comision, sau va fi un comision mai mare).

Când vei ajunge cu cardul la BCR rogi pe cineva care lucrează acolo la un ghișeu să te ajute să-l activezi. Până atunci te gândești la un pin (cod) din 4 cifre pe care să îl ști doar tu și nimeni altcineva.

Acum când te duci la libra să iei cardul le spui că nu este activat și că nu ai știut că trebuie activat la orice bancomat al BCR-ului (nu trebuie să le mai dai detalii că l-ai incercat și la alte bancomate).
De asemenea un card mai poate rămâne blocat și dacă introduci un pin greșit de mai multe ori, sau și în cazul în care este un card de credit și ai rămas restant cu plata ratelor la bancă.

| mi25 a răspuns:

Mergi la banca unde ti s-a blocat cardul. Daca nu l-au scos din bancomat o sa-l scoata un reprezentant al bancii, apoi se face un document de predare-primire a cardului.
Le explici ca ai inteles gresit sintagma "la orice bancomat". E posibil, fiind alta banca, sa-ti ceara un comision. Nu te speria ca nu este mare.
Dupa ce primesti cardul mergi la un bancomat BCR si il activezi.
Nu-l asculta pe regis, deoarece dureaza sa-ti faca un nou card.

| regis a răspuns (pentru mi25):

Dureaza 2 minute la sediul BCR si a doua zi il primesti acasa, gratuit.

| regis a răspuns (pentru mi25):

Tu ai o obsesie cu evaluarea raspunsului ca eronat? Tocmai am facut asta cu cateva zile in urma, chiar la BCR. Asta ca sa nu mai zic de ING, care iti emite cardul pe loc.

| mi25 a răspuns (pentru regis):

Eu am spus-o din proprie experienta.

| regis a răspuns (pentru mi25):

Atunci era fair play sa iti detaliezi experienta, nu sa cataloghezi drept eronata afirmatia mea, bazata tot pe experienta.

| CindreaMihai a răspuns:

Se poate activa doar la BCR