| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU! Am auzit ca ar exista o metoda chiar foarte practica as putea spune de a colecta aur de 24k din componente de calculatoare vechi sau tot felul de cabluri de inalta tensiune de curent. Ideea e ca acele cabluri sunt in mare parte aur pur (24k) restul fiind fier, cupru, sau alte metale conductoare de electricitate iar aurul se gaseste in multe astfel de clabluri pentru ca aurul conduce foarte bine curentul. Intrebarea ar fi, nu stiti de unde se pot face rost de astfel de cabluri si/sau piese de pc vechi?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ar fi atat de simplu si eficient, atunci toti cei din service-urile de calculatoare ar topi aurul din componentele defecte.
In LUME sunt foarte putine firme care se ocupa cu recuperarea aurului din electronice (cel mai mult din procesoare si circuite integrate), deoarece necesita echipamente si tehnologie scumpa, pretul carora nu se amortizeaza sub cateva milioane de piese prelucrate.

In practica, ai castig mai mare daca aduni monezile cazute din greseala pe strazi...

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu ai la dispozitie atat infrastructura industriala cat si volume uriase de componente, nu ai cum sa faci chestia asta si sa fie profitabil.

Cat despre ideea ca "acele cabluri sunt mare parte aur pur 24k ", te inseli profund. Dintr-un computer se pot extrage (cu multa dificultate) cam 0.2 grame de aur care valoreaza cam 10$.

| Zuzu1991 a răspuns:

"tot felul de cabluri de inalta tensiune de curent. Ideea e ca acele cabluri sut mare parte aur pur ( 24k )"
pe bune?!?
nu stiu de unde ai scos-o, dar daca ar fi vag adevarat oamenii ar si dinamita stalpii de inalta tensiune ca sa fure firele

aurul se foloseste in general NUMAI la PLACAREA contactelor care nu sunt fixe (adica mufe care se baga si se scoate) pentru ca e cel mai ieftin material care nu se cocleste si poate fi aplicat in cantitati micronice, asa ca se foloseste la mufe si prize usb, connectori pci, connectori memorie, connectori procesori, mufa de telefon, etc.

iar cantitatea e EXTREM de mica, e o pelicula de cativa microni

si nu te mai uita pe YT, am vazut videoclip care imi spunea ca in Clash of Clans, daca dau cu click-ul de 10 ori pe o chestie care apare din cand in cand, o sa apara mai des... PE DRACU'

| Furnicuta000 a răspuns:

Am vazut si eu pe Youtube dar e multa munca, se gasesc greu componente, trebuie sa ai aparatura si reactivi pentru tot procesul asta.
Daca vrei o afacere cu aur, mergi in Turcia si ia niste bijuterii cu 160 lei/g si le vinzi in tara cu 200 lei/g sau mai mult. Am vazut niste doamne care fac asta si au multe cliente (una din ele chiar m-a sters din lista de prieteni chiar cand voiam sa comand pentru ca nu mai avea unde sa bage cliente noi laughing )

| dinaprilie a răspuns:

Hey, ideea este destul de veche si din pacate ai auzit cam tarziu de ea. Deja sunt foarte multi "bagati" in aceasta afacere. Componentele le poti "cumpara" de pe piata libera de sh-uri. Cat despre acele cabluri eu personal nu stiu nimic.

| Razvan1000 a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu e afacere sa cumperi. Adica daca iei o piesa de pc care costa x lei aurul din ea garantat valoreaza sub aceea suma de x lei. Intrebarea era daca mu stiti de unde se pot obtine. Nu stiu ca idee ma gandeam sa ma duc prin centre mari de reciclare sau reparatii de calculatoare si poate imi pot oferi aia la pret mai mic ( evident ca lapret mai mic ca mie nu imi trebuie piese care sa functioneze imi trebuie doar sa aiba aurul )

| badpanda a răspuns:

Aurul nu este un conducator de electricitate asa de bun si din acest motiv nu se gaseste in niciun cablu mai ales cele de inalta tensiune care sunt in general de aluminiu si au inima de otel.
Argintul si cupru au conductivitatea electrica mai mare cu 50% decat aurul.

| Razvan1000 a răspuns (pentru badpanda):

Sunt pe yt multi care arata in videoclip clar cum dezizoleaza cablul, pun in furnal din ala de topit firele alea si dupa 30 de minute varsa aurul topit in forma si obtin lingou. Acuma evident ca ala nu e aur pur, daca vrei sa fie chiar pur trebuie preparat putin chimic cu acizi speciali da asta e alta poveste. Ideea e ca aurul e tot aur si sunt destui care arata cum efectiv isi fac acasa lingou

| badpanda a răspuns (pentru Razvan1000):

rolling on the floor
Nu te mai uita pe YT.
Ai trecut prin scoala ca gasca prin apa si crezi orice prostie.

| Razvan1000 a răspuns (pentru badpanda):

Nu e vorba ca cred. Dar totusi cum spuneam sunt multi care chiar spun asta. Eu doar am intrebat ca fapt divers in ce masura e adevarat dar m-am lamurit oricum