| DuncaMadda a întrebat:

Hey. Vreau sa stiu ce pot pati in cazul in care am vandut bilete false pe Facebook de pe un cont fals, insa nr. contului bancar e cel real. Suma nu e mare, una e de 75 de lei si cealalta de 65. Pentru sume atat de mici sunt in pericol? Isi va bate cineva capul pentru asta cand exista furturi de sume imense la ordinea zilei?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Contul bancar e real. Acolo se afla numele tau si restul. Politia are dreptul de a le afla daca se face reclamatie. In rest... rigorile legii. Nu miza pe faptul ca altii fura mai mult. Orice furt se pedepseste. Iar contul bancar poate fi blocat.

4 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

S-au arestat oameni si pentru sume mai mici, deci... nu te vad bine deloc. Iti recomand sa returnezi sumele oamenilor si sa te potolesti, altfel... mult succes la racoare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înșelătoria e o infracțiune si se pedepsește cu închisoare. Ce contează ca exista furturi mari in lume. Pentru cei inselati de tine conteaza ca tu i ai furat nu ca altul a furat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pedeapsa penală pentru înșelătorie merge până la 3 ani și jumătate, indiferent de sumă. Este suficient să se pună pata cuiva pe tine și ajungi acolo.

| anonimg a răspuns:

Dacă unul dintre păgubiți va suna la poliție, aceasta te va găsi numaidecât; și n-are nevoie să te întrebe unde stai.
Acum depinde și cum ți-e norocul -ca poți să ai baftă dacă polițiștii de la tine din localitate sunt din aceia grași și puturoși, și care nu se ridică de pe scaun pentru niște găinarii. Dar când o să ai nevoie tu de ei, tot la fel se vor mișca.