| Parakeets a întrebat:

Îmi poate recomanda și mie cineva o chirie ieftină în Timișoara (cam pe la 150 de euro) cu o cameră, de preferat prin centru sau aproape de centru? happy

Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Wow ce ma bucur ca esti bine happy imi place mult ce ai scris. Da uneori functioneaza intr-un mod miraculos, parca se schimba circuitele in creier si incepi sa gandesti altfel big grin Mie asa mi se mai intampla. Sau uneori se schimba circumstantele, comportamentul unora si raman uimita, pentru ca imi ofera ce cautam.
N-ai pentru ce sa-mi multumesti, ca n-am facut mare lucru, doar am "sunat" pe ici pe colo si am cerut sa fii ajutata.
Uneori am impresia ca sunt ca niste bariere interioare si trebuie facut un extra efort, ca sa intelegem ceea ce e de inteles acolo. Apoi gata, viata incepe iar sa curga happy

Acuma ai de tras ca sa speli karma, ce sa-i faci laughing Ia-o usor si ai grija de sanatate. Ce zici tu acolo seamana a munca de baby sitter. Nu stiam ca asa e la gradi... pe mine m-ar innebuni repede atmosfera aia laughing Spor acolo si sa ne zici cum te distrezi.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 150 de euro nu gasesti in centru, poate pe la periferia orasului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In centru unui oraș mare 150 euro? Mă. indoiesc amarnic.

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Am găsit una să zic și au zis că era în zona Dacia. Dar nu știu unde este această zonă și dacă ar fi aproape de grădi. Am nevoie să fie cât de cât aproape de grădi.
Dar nici grădi nu știu unde îi, sincer. laughing) Doar Uberul știe unde m-a lăsat și de unde m-a luat. Dar mi s-au dus toți banii pe Uber, vreau o chirie aproape. Voi fi mai săracă la privat, decât la stat. laughing)

| anonim3248 a răspuns (pentru Parakeets):

Caută de la 30 mp în sus ca să nu stai în zone proaste.

| Parakeets explică (pentru anonim3248):

Prin 30 de metri, vă referiți la dimensiunea apartamentului/garsonierei sau la o zonă anume din Timișoara? happy

Dacă e de dimensiune, nu am nevoie de cine știe ce spațiu, pentru că sincer, la chirie voi sta doar noaptea pentru somn, în rest, sunt numai plecată, așa că nu are rost să fie vreo hănănaie. Însă recunosc că sunt oleacă claustrofobică, dacă e prea mic spațiul și sunt și singură, pot face chiar un atac de panică. Nu prea suport spațiile înguste, simt parcă efectiv cum cad pereții pe mine și mă presează. Mă simt ca în coșciug, într-un spațiu mic. sad
Însă fiind tot singură, dacă e și prea mare iar nu e ok, pentru că simt că nu am control prea mult dacă e prea mare și să zicem cineva încearcă să mă răpească sau hărțuiască. laughing) Deși ador casele și spațiile mai mari, când sunt singură în casă, simt că am un control mai bun asupra locuinței dacă e mai mică și dacă totul rămâne în aria mea vizuală.

Deci nici prea, nici foarte. Să fie ceva în care pot împăca ambele probleme și claustrofobia și aeroacrofobia. happy

| sierra1 a răspuns:

Nu prea ai din ce alege dar ia-i la tând la tel

https://www.olx.ro/......timisoara/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate nimeni și ție, căci nu există asemenea chirie ieftină acolo. Așa preț. încearcă în Ronaț.

| dullcat a răspuns:

Pentru centru in general preturile sunt mult mai mari.Am gasit cateva ceva mai aproape, dar mna, ai grija si la conditii, fiindca cel mai probabil daca e ieftin exista un,, de ce?''.Mie din start mi se par dubiosi cei care nu pun poze deloc.

https://www.imoradar24.ro/......-4-4063041

https://www.imoradar24.ro/......sc-9070725

https://www.imoradar24.ro/......ra-8806540

https://www.imoradar24.ro/......ra-8847577

https://www.imoradar24.ro/......-4-4063037

Daca derulezi aici in jos gasesti mai multe anunturi cu pretul de 150 de euro.
https://www.imoradar24.ro/....../timisoara

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Ca de obicei, miss DullCat happy

Apreciez, miss DullCat, mulțu! happy

O să le contactez și pe astea.

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Cu placere.Mult succes la gradi!

| blackann a răspuns:

In centru sau aproape de centru...150 e?
patricia...chiriile in tm sunt aproape ca in buc.
mai ales in centru.
poti sa gasesti prin mosnita noua, poate. nici acolo nu cred, sincer.
ce-i cu tine?

| Parakeets explică (pentru blackann):

Dispari, Blackanne, n-ai zis nimic interesant sau neștiut.

Era logic că în centru chiriile mereu sunt mai mari, iar de oraș, mă așteptam, ca fiind unul mare să fie aproape la fel ca în București.

Deci, taci, Blackanne, că n-ai zis nimic ajutător.

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Pai cum stii daca te astepti sa gasesti garsoniera la 150 eur in centru sau aproape de centru?
intoarce-te in 2014!

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, taci, azi nu am chef de glumițele tale. laughing) Sunt frântă, lasă-mă și tu cu miștourile tale. Găsește o altă Patricia să o enervezi. Mai bine ia-o pe Rosalia. happy

Eu de azi am devenit o altă Patricia, una sigură pe forțele proprii, ambițioasă și mai tranșantă și fermă. Așa că taci. Sau cum zic pe aici timișorenii, cius/ciau-ciau. happy

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Ok.
Tschuss.
Ciao.

Wtf.

| LaviniuA a răspuns:

De ce nu vii in Bucuresti? Te primesc eu happy am o camera libera si e in centru. Iti fac biscuiti prajiti dietetici si te invat cui sa te rogi pentru creolini happy (desigur mult sub 150 e)

M-am gandit ca nu e ciudata propunerea laughing Adica daca zici ca erai dispusa sa mergi sa faci țichi țichi cu un necunoscut, atunci sa stai la un user TPU e chiar rezonabil. Deci hai big grin

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Jesus! happy
Dar omuleții de pe TPU, chiar sunt nice și friendly happy
Păi, dacă mai va fi valabilă peste vreo 2, 3 ani și mă regândesc să revin în București, te anunț pe atunci. happy

Deocamdată am rămas în Timișoara. happy Mă vor primi la grădi laughing) și îmi trebuie chirie. Și vreau să fac și o faculta aici. Sau plec la Sibiu apoi o perioadă sau Cluj. Dar deocamdată mă cam vor ăștia de la grădi. rolling on the floor)
Au zis că vor ceva pe termen lung, că pare-se "se atașază" copiii laughing) dar de fapt, m-au cam plăcut ăștia happy Dubios laughing) că pe mine nu mă prea plăceau oamenii, dar ce-i drept nici eu nu prea dădeam din coate să mă placă, dar aici, nu prea pricep nici eu ce s-a petrecut, de eu care mai și am peste 100 de kg laughing) am tras cot la cot cu colegele mele de acolo, care mai erau și slabe și cu experiență laughing) ba chiar m-am și îndrăgostit de copii. Ori nevoia m-a motivat, ori ceva la creier s-a defectat. Ori Prozacul și-o făcut efectul rolling on the floor) Deși da, recunosc că deja după ora 2, mi-i greu să tot zâmbesc și să vorbesc lumii cu "Dragilor!" bleahhh, nu sunt fană nici înjurat, dar nici chiar așa numai zahăr și miere. laughing)
Iar pe deasupra, am ajuns deja să vorbesc și eu ca ei, ca timișorenii laughing) Bine cu accent invers, față de binele standard. laughing)
Gen "No, bine, mamă."
Ba mai nou chiar și cu Ciau. laughing)
Numa' așa se salută timișorenii. rolling on the floor)

Ba chiar în seara asta o plecat o mămică cu fiul ei și ea mi-o zis la revedere și eu le-am zis bună seara. Și fiul ei face că, eu îl auzisem după scări cum vorbea cu mamă-sa, zicându-i "Dar tu i-ai spus așa și ea ți-a zis altfel." Și mamă-sa îi explica, că totul este în regulă, doar a folosit o altă exprimare pentru a se saluta. laughing)
Chiar amuzant, piciul și situația în sine, n-am ce zice. Dar și foarte smart dpmdv. happy

| LaviniuA a răspuns (pentru Parakeets):

Bravo nu stiam ca ti-ai gasit! happy Ziceai ca te-ai intors inapoi acasa si credeam ca o iei de la capat cu aplicarile pentru job.
Cred ca e frumos cu copiii la varsta aia ca-s mici. Mai incolo devin dracusori... pana atunci e lapte si miere laughing
No te inveti tu si cu limbile straine in orasul nou. Cat despre greutate, poate face ceva sport, joci o turca, o miuta cu copiii laughing
Spor la gradi si sper sa gasesti o chirie buna!

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Hei, mersi. happy
Și chiar mersi de ajutor. Că parcă o fost așa cum ai zis. Că o să-mi găsesc. Nu știu ce rugăciuni oi făcut, dar apreciez. Sincer. happy
Rămân datoare cu o cinste sau o altă rugă pe viitor. Spune-i zânei Alexandra dorința ta și o va îndeplini la rându-i, dragă Lavi. Pentru prima dată am înțeles cu adevărat, dar cu adevărat ce înseamnă ajutorul la nevoie și spiritul civic și ajutorul reciproc. happy

Și da, am plecat acasă și următoarea săptămână m-am întors înapoi, pentru că am realizat că am fugit prea repede, și terapeuta mea s-a luptat atât să mă ajute. Am conștientizat că eu atunci când m-am intors acasă, nu eram Alexandra de 27 de ani, adulta/matura ci copila de 5 ani care fugea și plângea după casă și mami. Am conștientizat și am acționat. happy Deci în cazul meu terapia o funcționat.

Ba chiar ce crezi dragă Lavi, când am revenit pentru a doua oară în Timișoara, stăteam pe Bega, priveam lacul și am decis să o sun pe terapeuta mea să-i mulțumesc pentru toți acești ani de muncă asiduă cu mine și să-i spun că da, de data asta, terapia chiar o funcționat. Mi-am învins anxietatea și fricile. Am intrat chiar în Cărturești să întreb de un job, și fata chiar o zis că ar avea nevoie de angajați, am trimis eu email managerei, dar nu am primit niciun telefon de acolo. Însă îmi doream să fiu printre cărți și să lucru la Cărturești, acolo e total opusul grădiniței. laughing) Dar nu a fost să fie. Aia e. Oricum o merit, pentru că acasă la mine am fost nebună rău, am deranjat tot Călărașiul, karma s-o intors prin job nebun cu țipete și urlete non stop. laughing) Acum trebuie să car karma, dacă am fost nebună. laughing)
Cât de sport, nu mai am nevoie de nimic, lucru de dimi până seara și e intens, schimbă copii, îmbracă copii, schimbă pampi, lasă pătuțuri, schimbă pătuțuri, urcă, coboară de vreo 3 ori pe zi cu copiii la masă și afară, ține bibi în brațe până adorm. laughing) E intens tare. laughing)
Sper ca de data asta chiar să slăbesc. happy

| LaviniuA a răspuns (pentru Parakeets):

Wow ce ma bucur ca esti bine happy imi place mult ce ai scris. Da uneori functioneaza intr-un mod miraculos, parca se schimba circuitele in creier si incepi sa gandesti altfel big grin Mie asa mi se mai intampla. Sau uneori se schimba circumstantele, comportamentul unora si raman uimita, pentru ca imi ofera ce cautam.
N-ai pentru ce sa-mi multumesti, ca n-am facut mare lucru, doar am "sunat" pe ici pe colo si am cerut sa fii ajutata.
Uneori am impresia ca sunt ca niste bariere interioare si trebuie facut un extra efort, ca sa intelegem ceea ce e de inteles acolo. Apoi gata, viata incepe iar sa curga happy

Acuma ai de tras ca sa speli karma, ce sa-i faci laughing Ia-o usor si ai grija de sanatate. Ce zici tu acolo seamana a munca de baby sitter. Nu stiam ca asa e la gradi... pe mine m-ar innebuni repede atmosfera aia laughing Spor acolo si sa ne zici cum te distrezi.