| DaTRoll a întrebat:

La ce banca se poate aplica pentru creditul prima casa cu contract de munca din strainatate?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Unele banci romanesti acorda credite si romanilor care lucreaza in strainate, insa in anumite conditii: sa aduca un codebitor care lucreaza in tara si care sa garanteze imprumutul in cazul in care titularul nu-l mai poate plati. Alte banci acorda doar credite garantate cu imobile celor care lucreaza in alte tari, nu si credite de nevoi personale, fara garantii.
Bancile care iau in considerare veniturile din strainatate pentru acordarea unui credit sunt: BRD, Banca Transilvania, CEC Bank, Bancpost, Unicredit, Banca Feroviara.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista unele banci (BRD, Unicredit Tiriac Bank, CEC Bank, ATE Bank, Banca Comerciala Feroviara) ce acorda credite si cetatenilor romani care lucreaza in strainatate. Mergi si intreaba la bancile din localitatea ta sau cea mai apropiata localitate.

| DeyCj a răspuns:

Incearcă la CEC, dar ai grijă că ei lucrează cu credite cu dobândă variabilă, adică acea dobândă blestemată ce crește sau scade în funcție de RO-BOR.