| cetateandezgustat a întrebat:

La ce foloseste "numele de fata al mamei" din formularele bancilor?

Acesta se afla pe prima foaie a contractului pentru un pachet card+cont+Internet banking+asistenta telefonica.

Daca ma suna de la banca pentru activarea Internet Banking-ului, au voie sa imi ceara sa le spun acest nume? Sau este secret si nu au voie sa mi-l ceara prin telefon?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei se foloseste ca si o parola in caz ca ti se bloceaza internet banking ul

| cristimihailov a răspuns:

Depinde de banca. Este parte a procesului de identificare telefonica sau recuperari parole etc. Unele banci, iti pot cere litera 2 si 4 din prenumele mamei de exemplu. Altele tot numele.