| PringAloe a întrebat:

Legat de COVID-19 si noile reguli.
Salutare, o sa scriu pe scurt si sper sa fiu inteles.
Eu am domiciliu in afara orasului, daca doresc sa ma duc la banca o pot face? M-am uitat pe declaratie pe propria raspundere si nu este nimic de bifat legat de banci etc, se poate merge sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge la banca daca este ceva urgent, de ex. esti chemat pentru unele lamuriri, nu mai ai bani si trebuie sa-i obtii de la banca, etc. Nu este urgent daca se poate amana fara nici o problema.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"se poate merge sau nu?"

se poate dar te incadrezi la art 7 al. 2 din OM 3

(2) Nerespectarea măsurilor prevăzute la art.1 – 5, art. 7 – 9 atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, în conformitate cu prevederile art.27 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999, cu modificările și completările ulterioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e o urgenta maxima poti, doar ca vrei tu sa faci ceva ce ti ai adus aminte nu poti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă e neapărată nevoie, da. Scrie în declarație că vrei să rezolvi o problemă bancară.