| heyulika a întrebat:

Ma pot angaja ca promoter sau pot avea un job part time chiar daca am sub 18 ani? Eu stiu ca poti lucra legal de la varsta de 16 ani. E adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, art. 13, alin. 1 persoana fizica dobandeste capacitatea de munca deplina de la implinirea varstei de 16 ani, asa ca de la aceasta varsta poate incheia legal contract de munca. Numai bine!

6 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

De la varsta de 15 ani poti lucra legal dar cu acordul parintilor, iar de la varsta de 16 ani poti lucra in mod legal cu un program de lucru care sa nu dapaseasca 30 de ore pe saptamna.
Daca gasesti o firma care sa te angajeze este foarte bine.

| anad a răspuns:

Da, dar trebuie acordul parintilor sau al tutorelui legal daca iti face angajare.

| Ramona_5995 a răspuns:

Buuunaa!
Poti lucra de la 16 ani, cu acoordul scris al tutorelui, sau parintilor [in functie de caz]. Bafta si spor la lucru. :*
Pa.pa! [Ramona.]

| gabriela a răspuns:

Poti lucra legal de la 18 ani, dar tot legal poti lucra si dupa 16 ani, cu acordul scris al parintilor! Bravo tie si spor la munca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautam persoane serioase in cautare de slujbe cu jumatate de norma care vor sa castige decent. Munca este usoara si profitabila; incepe sa completezi simple fise de publicitate si poti castiga intre 5 si 25 lei pe zi, munca fiind continua si garantata. Cautam doar persoane motivate sa castige serios, ce vor fi rasplatite pe masura muncii depuse. Este slujba perfecta pentru mamici casnice, studenti, pensionari sau pentru oricine are nevoie de bani in plus. Pentru mai multe detalii trimiteti:NUmele,Prenumele,Localitate,Mial si Telefon la bboyzohan@yahoo.com VALABIL PENTRU TOATE ORASELE!
ATENTIE:Nu dam detalii persoanelor anonime,celor care nu trimit datele personale.Va multumim pentru intelegere.

| simf a răspuns:

Conform codului muncii, poti munci legal de la 15 ani, dar cu program de lucur mai mic.