| Maddy_6982 a întrebat:

Ma scuzati, cine imi poate da teoreme si definitii despre unghiurile exterioare ale unui triunghi? FUNDITEx3

Răspuns Câştigător
| gaba_4758 a răspuns:

Poi... un unghi ext. al unui triunghi este egal cu masura celor 2 unghiuri interioare ale triunghiului, neadiacente cu el.
Un triunghi are 6 unghiuri exterioare
Un unghi ext. este format de o latura a triungiului si prelungirea altei laturi... sper sa te ajute cu ceva aceste definititii

1 răspuns:
| NoNaMe_7575 a răspuns:

Ungliul care este adiacent si suplementar cu un unghi a unui triunghi se numeste unghi exterior acelui triunghi...