| katy a întrebat:

Mai apeleaza cineva la ajutorul agentiilor imobiliare? vreau sa stiu daca se merita sa iti deschizi o agentie imobiliara

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Felicitari,imi place ceea ce doresti saniti deschizi, mi-am dorit de mica sa fiu si agent imobiliar.In Romania nu mai apeleaza c-am nimeni deci daca tot ai dorii sa iti deschizi iti recomand in strainatate: Irlanda, Germania, America si Canada foarte mult.Iti doresc succes!

| Adib123 a răspuns:

Daca prietenul tau se pricepe la tot ce inseamna administrarea unei agentii imobiliare, sigur ca va merge. Evident sa si angajeze agenti imobiliari buni (care stiu sa vanda). Sa lucrezi, in schimb, ca agent imobiliar neavand experienta in domeniu mai mult se pierde decat se castiga. Din cate stiu agentul primeste undeva la 20% din comisionul pe care il ia agentia de la client. Adica daca agentia ia un 2 % dintr-o vanzare a unui apartament de 60. 000 de euro, agentu care practic el a facut totul (de la telefonat, deplasat cu masina personala, trafic, muult timp pierdut) ia undeva la 200 de euro, cu specificatia ca pe perioada de criza un agent vinde 1 apart. de valoarea aia cam la 2-3 luni (dar depinde si de noroc si pregatirea agentului). Deci, ideea de a-ti face o agentie e buna(ei castigand la val de mai sus 1200 de euro, din care efortul agentului e platit cu 200), insa ideea de a lucra ca agent imobiliar e destul de riscanta, pentru ca se face un salariu, care cineva il are fix intr-o luna, cam la 2-3 luni. Insa repet, daca agentul este foarte bun si are si mult noroc, are sanse sa faca si mai multe vanzari, dar astea-s putin cazuri.

| katy explică (pentru Adib123):

Multumesc de raspuns, oricum el imi dadea un comision mai mare dar oricum nu am mai acceptat ca m-am apucat de ceva mai profitabilhappy

| Paveliuc_Dan_1986 a răspuns:

Cu toate ca e criza mare in imobiliare, lumea inca mai apeleaza la agentiile de acest fel.
De la cei care vor sa inchirieze o locuinta pana la cei care vor sa cumpere sau sa vanda un imobil( casa, apartament, teren), aproape toti lucreaza cu o agentie imobiliara.
Pentru cei care vor sa deschida o asfel de agentie si nu au experienta le recomand ca mai intai sa lucreze intr-o asfel de agentie. De exemplu, te poti angaja part-time intr-o agentie imobiliara si daca iti va placea, crede-ma ca vei invata foarte multe lucruri folositoare. happy
Succes!

| katy explică (pentru Paveliuc_Dan_1986):

Ideaa e ca am un prieten care vrea sa isi deschida o agentie imobiliara si eu sa lucrez ca agent imobiliar si intreb pentru ca vreau sa stiu daca se merita sa lucrez pentru un comision si nu pe un salariu fix.

| Paveliuc_Dan_1986 a răspuns (pentru katy):

Crede-ma ca merita mult mai mult sa lucrezi pentru un comision, decat pentru salar fix; intr-adevar, este mai greu pentru ca trebuie sa te implici mult.
A castiga in functie de realizari este o metoda mult mai usoara si mai corecta, atat pentru angajator cat si pentru angajat.
Trebuie stiut, insa, ca la inceput, primele 3-6 luni va fi ceva mai dificil, din cauza lipsei de experienta, dar cu timpul, castigurile vor evolua odata cu dezvoltarea abilitatilor de vanzare, comunicare, negociere etc.
Oricum, e mai bine sa lucrezi asa decat sa stai degeaba, sau sa te chinui sa gasesti un job cu salar fix.
Sfatul meu este sa incerci.winking
Succes! happy

| katy explică (pentru Paveliuc_Dan_1986):

Da ma gandesc ca nu va merge pentru ca vrea sa faca ceva micut pentru moment doar pe sectorul 6, mna e cam complicat.mersi frumos