| LaTulipeNoire a întrebat:

Neclaritati in crearea unui site! Am sa le iau pe rand:

-se pot imbina html, php, js intre ele?
-cu ce program se pot face site-urile ca banuiesc ca cei care le construiesc nu folosesc notepad! As dori sa modific niste templateuri pentru,, antrenament"
-cum poti face bani cu un site? in afara de reclamele adsense de la google
-pentru a hosta site-ul este necesar a uploada fisierele siteului pe siteul gazda? Daca da cum, pentru ca la majoritatea nu am vazut aceasta optiune(ma rog am incercat doar la cele free)
-la ce foloseste html, la ce foloseste php etc... vreau sa stiu pentru ce se folosesc si ce este cel mai bine sa folosesc pentru a crea un site! Din cate stiu se folosesc toate metodelecombinate...in php

As dori sa raspunde-ti la fiecare tot prin liniuta, si ma scuzati daca par enervant cu toate aceste intrebari, dar de la un timp vreau sa nu-mi mai pierd timpul aiurea pe net si sa fac ceva constructiv din care poate voi castiga si ceva banuti! O seara buna

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. Da, se pot imbina cu photoshop dreamweaver
2. Poti face bani daca te inregistrezi pe un site care plateste pentru fisierele care le uploadezi daa ti le donwloadeaza cineva, citeste mai multe aici http://artnmagic.wordpress.com/despre-si-cum-sa-faci-bani/
3. Da, se uploadeaza cu filezilla
4.Nu stiu sigur sa-ti explic;)), oricum, mai complex e html-ul;))

| Leandro a răspuns:

Ca si Program, incearca online cu www.ucoz.ro, un sistem simplu dar puternic prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati si vine cu o interfata in limba romana!
uCoz ofera tuturor celor inregistrati, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneste de la 400 MB si creste constant), peste 250 de template-uri gratuite si editabile (WYSIWYG), posibilitate de a folosi JavaScript, API, adauga diverse module si multe altele.
Daca ai domeniu propriu tip "nume.ro/com/eu" poti sa ti-l parchezi la ucoz, avand gazduirea si restul facilitator de la ei gratuit!

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Mult succes!

| Baton a răspuns:

1. da poti combina php, html java si cs intr-o sg pagina.ideea e ca daca ai pagina facuta mai mult in php acel cod html sa fie intrdus undeva unde nu incurca php-ul.
2.eu folosesc notepad dar pentru editare rapida a codului nu pentru altceva.
- pentru a crea un site sau editarea de teme ai nevoie de mai multe programe.
editare imagini, crearea de flash-uri meniuri si altele...sunt mai multe.
3.cum poti face bani cu site-ul e ceva mai compicat daca nu apelezi la reclamele google sau afilieri.
4.fisierele trebuie incarcate la gazda care iti ofera un user ftp daca e gazduire gratuita daca e platita ai un panou de control.si la free ai un panou dar ceva mai vechi.cat despre cum se face acest lucru consulta manualul de folosire a gazdei sau lasa un id de mess pe mesaj.
5.html este vechi si mai de baza asa.pentru incepatori.
e mai complicat atunci cand vrei sa il conectezi cu o baza de date, cand vrei functii noi si altele.
cu php poti face functii noi rapid il poti conecta prin functii la baza de date sa introduca si sa scoata din baza de date si altele.
iti recomand php si daca vrei ceva chestii html sa ai grija unde le bagi deoarece nu va functiona pagina respectiva daca il bagi unde nu trebuie.
ca sa faci bani din crearea de site-ru ai nevoie de mai multe chestii tongue nu te apuci azi si maine ai banitongue
trebuie sa stii sa faci multe chestii.
nu poti sa vinzi aceeasi pagina de net cu alt nume sau chestii ceva schimbate pe acolo.
trebuie sa inveti sa creezi un site de la 0 inclusiv design.
deci odata programarea si designul. apoi seo si altele

| Baton a răspuns:

CM7YRE tu de unde ai aterizat? cine tio zis tie ca html e mai complex? rolling on the floor
eu am site-uri facute numai cu php si pentru aia nu il vad mai slab decat html.
cauta si documenteaza-te inainte sa raspunzi.
daca nu sti la pct. 4 sa explici atunci lasa-te de meseria de ati da cu parerea despre ceva ce nu cunosti.
iti spun eu HTML e jucarie. orice copil de 12 ani se joaca cu html si tu vi sa spui html e complex?rolling on the floor ia pune-i un php in fata sau deshide un fisier php si vezi. ce sti sa ii faci?

| shadovv a răspuns:

- Se pot inbina
-Poti sa folosesti orice editor text. Eu folosesc Notepad++ deoarece poate fi folosit pentru o gama larga de limbaje. Cel mai bun site de tutoriale este http://www.w3schools.com/ daca stii ceva engleza.
-Da este necesar sa ai fisierele pe houst. Situl pe care l am folosit eu pentru houst avea optiunea de upload.
-Html e limbajul general care trebuie invatat. Pe langa acesta se construiesc celelalte. Html ajuta la construirea propriu zisa. Cs se foloseste la stilizarea elementelor. Js se foloseste la creearea unei interfate mai placuta utilizatorului. Php din cate stiu se foloseste la organizarea bazelor de date.
Multa bafta. Ma bucur ca mai exista persoane interesate de asa ceva.

| reaper a răspuns:

Despre realizarea unui website eficient http://webdesignblog.ro/realizarea-unui-website-eficient/