| blairelovesmusic a întrebat:

Poti plati o casa in rate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci contract cu vanzatorul, in care el accepta plata in rate, atunci nu este nici un impediment.
Daca cumperi o locuinta cu rate bancare, atunci banca plateste integral pretul casei, din imprumutul pe care ti-l da.
Cel mai sigur este sa platesti casa integral, din banii tai, proprietatea devenind imediat a ta si poti dispune de ea.
In cazul cand platesti in rate, proprietatea va deveni integral a ta doar in momentul cand ai achitat integral toate ratele + eventualele dobanzi + comisioane.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, dar numai daca te intelegi cu vanzatorul ori daca o cumperi prin credit bancar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. toata lumea isi cumpara casele cu banii cash.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți. Trebuie sa achiți suma. In schimb poți face credit impotecar și plătești in rate suma împrumutată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, cine naiba are bani să cumpere cu banii jos? De aia majoritatea au credite pe 30 de ani.