| Hangover a întrebat:

SA FIE TEAPA? AM GASIT CUMPARATOR PE TOCMAI! Hei TPU! Am pus un anunt ieri pe TPU in legatura cu o camera fullhd jvc. Cam la cateva un potential cumparator din CANADA mi-a dat mesaj. M-a intrebat cat osta camera in euro, nu in lei. Pretul cu care o vand este de 800 lei(179 EURO) Ma rog. Mi-a zis ca el este in canada si ca are nevoie de camera pentru fiul lui cu un proiect. E pentru ziua lui in acelasi timp. Oricum, am sa pun mesajul lui aici de pe mail:
Hello,

Thanks for your response, First thing First i want to let you know that Trust is business so its will be cool if we Trust each other in starting of this business,

Once again my Name his Mr. Mark Beckley I'm right now in CANADA for a purpose, I really need this particular item for my SON schooling in (United Kingdom) as a birthday gift.

Am ready to offer you the sum of Eur 220.00 for this item (+) The shipping cost through (EMS SPEED POST SERVICE) to my Son address below.

Full Name: Bobby Chris
Address:-7 Whittington street Asthon under lyne,
Post CodesurpriseL7 0PA
City:-Manchester.
United Kingdom.

I will be paying through Bank to Bank Transfer to your account, My bank manager informed me that The Money Transfer will only take 24 to 72 hours to your account, If you wish to sell this item for me kindly get back to me with your bank details as listed below.

Full Name
Bank Name
Account Number
Country
Item Name

Awaiting your response.

Regards.
Mr. Mark Beckley.
Cam asta e mesajul lui. I-am zis ca ii dau maine un raspuns definitiv. Eu am 15 ani si o sa fac asta numai daca parintii vor, evident. Oricum, i-am zis ca nu as trimite niciodata camera inainte sa imi dea banii. Si mi se pare si normal sa fiu suspicioasa. Adica am mai vandut pe tocmai, dar m-am intalnit cu persoanele respective. Nu e acelasi lucru ca trimisul in Anglia. Nu stiu. Ce ma sfatuiti sa fac? Pe langa faptul ca voi vorbi cu parintii, sa am incredere? Plateste pana si transportul. Ce sa fac? Nu vreau sa trimit camera si sa raman fara bani, am nevoie de acei bani acum. Va rog sa ma ajutati! sad

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa o trimiti cu plata la destinatar si contra ramburs. Adica tu ceri 179 Eu dar pui si transportul (sa zicem 10 Eu) sa-i plateasca tot el. In momentul ridicarii trebuie sa plateasca 189 Eu. Daca nu plateste nu poate ridica obiectul. Tu pierzi cei 10 Eu transportul.

| DeyCj a răspuns:

Ca idee generală. Străinii nu îs ca românii, adică se ocupe de țepe.Se știe că pe ebay Românii îs campioni la țepe, tocmai de asta cei de la Ebay au devenit forte neîncerzători în clienții de la noi.
Părerea mea este ca daca îti virează măcar un avans di contravaloarea produsului în contul tău atunci poti începe procedura de livrare a produsului.Îi poți spune via e-mail asta sau produsul să fie livrat cu plata ramburs.cea mai bună variantă. Succes

| Hangover explică (pentru DeyCj):

Si daca imi da doar avansul si atat? Raman cu avansul si camera la el?

| DeyCj a răspuns (pentru Hangover):

Informează-te prima daca și britanicii au modalitatea de expediere-primire a unui colet cu plata ramburs, adica plata la livrarea produsului. Daca da atunci poți sa trimiți coletul prin poștă cu plata ramburs, și tot o dată informează persoana ferm dar diplomatic despre acest fapt; adică că vei livra camera numai prin poșta cu plata la livrare, adică ramburs, plus costurile de livrare, cu care se laudă că le va achita. Daca vezi ca o dă pe ocolite înseamnă ca vrea să te păcălească.

| Hangover explică (pentru DeyCj):

OK, ma voi sfatui si cu ai mei. Si daca sa zicem ca acolo el nu vrea sa o plateasca, gen, s-a razgandit, mi se intoarce camera acasa? Si daca da, cine plateste transportul, n-am chef sa dau eu banii pentru o teapa.

| DeyCj a răspuns (pentru Hangover):

Tu îl vei plătii, dar de regula au cei de la poșta de grijă să îl facă pe potențialul țepar să ridice produsul.La noi dacă nu ridici coletul în 24 de ore ți se aplică o taxă de magazie care că vrei sau nu o vei plătii, deci cel ce primește coletul, nu cel ce îl trimite. Dacă chiar nu vrea să îl ridice atunci coletul se returnează.

| Radu284 a răspuns:

E teapa. Asta nu suna a mesaj scris de un Canadian. Suna ceva gen Nigeria.

Mai mult nici un Canadian nu o sa caute pe tocmai.ro, si nici nu o sa-ti ofere mai mult decat ceri.

| eucumine010 a răspuns:

Teapa.

| Hangover explică (pentru eucumine010):

De unde stii ca este teapa?

| eucumine010 a răspuns (pentru Hangover):

Chiar trebuie sa iti mai explic? Vorbesti serios?

| Hangover explică (pentru eucumine010):

Din moment ce nu am facut niciodata asta, intreb si de 100 de ori daca e nevoie. E o camera scumpa in joc.

| eucumine010 a răspuns (pentru Hangover):

O persoana din Canada vrea sa ii cumpere fiului sau din UK o camera la mana a 2 a din Romania cadou de ziua lui. Poti sa il atentionezi ca are un typo in adresa Ashton, nu Asthon. Faptul ca scrie cu litere mari unele cuvinte, exemplu Trust sau Son. Nu ti se pare nimic dubios?

| alessia5158 a răspuns (pentru Hangover):

'Tocmai" este un site romanesc--- de aceea are punct ro, la sfarsit! Persoana din Canada, daca ar exista cu adevarat, ti-ar fi trimis mailul in limba romana --- oferta ta pe "tocmai.ro " este in limba romana, nu in engleza!
Este foarte probabil ca, un romanas de-al nostru, tepar de meserie, sa-ti fi trimis mailul. Asadar, nu da curs tranzactiei--- e teapa!

| Hangover explică (pentru alessia5158):

Multumesc. Am sa renunt la tranzactie! happy

| alessia5158 a răspuns (pentru Hangover):

Este mai intelept asa!--- oricat de "tentant" ar fi.

| Hangover explică (pentru eucumine010):

Nu e singurul lucru care mi se pare dubios laughing

| eucumine010 a răspuns (pentru Hangover):

Ma bucur. happy Succes cu vanzarea camerei, evident nu "canadianului", ci unui client serios. O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ce am avut de-a face cu un cumpărător mult prea generos pe tocmai, am trasat următoarele caracteristici:
1.Cumpărătorul lucrează sau este deplasat momentan în altă țară decât cea de origine
2. Povestea vizează latura afectiva :) ex: vrea sa facă un cadou nepotului, copilului etc
3.El va plătii prin mijloace electronice de transfer rapid (banca/ paypal). NU RAMBURS
4. Oferă adresa de livrare a fiului, nepotului....care se afla în Nigeria (sau alte tari africane)
Ex:This is my nephew address below,
NAME = Olonade Kayode.
POSTAL CODE = 23402.
STATE = OYO.
CITY = IBADAN
ADDRESS = Agboowo U.I Complex, IB.
COUNTRY = NIGERIA.
TELEPHONE NO = 2348106604590.
I will be paying you through Bank Transfer.

5.PRETUL OFERIT DE EL ESTE MAI MARE DECAT CEL PE CARE IL CERI TU (prea tentant)

6.va cere aceste date:

Name of Beneficiary:
Name of Bank:
Bank Address:
Account Number:
Swift Code:
Total Cost:
Mobile Number:

Mai departe, el va trimite o "dovada" ca a platit si va face presiuni sa arati dovada livrari produsului + codul de urmarire al acestuia.
poate va motiva ca este la banca si asteapta dovada pentru a "debloca" suma catre tine.
7. Ex de "chitanta" http://s18.postimg.org/5g8w2vjnt/image.jpg
8. Eventual si un mail din partea băncii (in cazul meu de la aceasta adresa: transaction_manager@consultant.com )
9. daca dovada din partea ta intarzie, e posibil sa vina si ceva amenintari cu interpolul
10. Detaliile pe care le cunoaste despre EMS si livrarile internationale sunt uluitoare :), practic te ghideaza pas cu pas.
11. Poza directorului din mailul pe care mi l-a trimis mie era al lui Colm Delves (a se vedea pe google ca domnul in cauza apare: Colm Delves, Group Chief Executive Officer and Board Director la firma Digicel Bermuda, nu la Scotiabank )
12. Semnatura "directorului de banca", apare pe net si la alte știri despre fraude asemanatoare.
https://www.google.ro/......ps?/search
13.Sper sa nu mergeți mai departe de aici pentru ca deja o sa va coste bani din buzunar.

| Yamaha123 a răspuns:

NU fa asta gaseste alt cumparator!

Răspuns utilizator avertizat
| hawstuff a răspuns:

Salut,verifica IP-ul utilizatorului sa vezi daca chiar e din"Anglia" 75% e teapa,deoarece englezii cata romana stiu sigur au intrat pe tocmai, si sunt zeci de adrese si nume false, cauta cumparator in Romania, ca daca il trimiti si nu il ridica tu vei trebui sa platesti si transportul din UK inapoi in Romania, sper ca te-am ajutat

| ioiovichi a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut. Daca primesti banii i-o trimiti, daca nu, nu.