| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca ati strans o suma mare de bani, pe care vreti s-o donati.
Unde o donati?
Unui orfelinat?
Unui copil bolnav?
Unui adapost de caini?

Cum alegeti...?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu donez regulat prin diverse ONG uri. si mai mereu donez pentru copii bolnavi, in special cei carora o operatie scumpa le promite o viata cat de cat normala.

Adapost de caini? Niciodata.

| sierra1 a răspuns:

Nu am putea păstra suma (că nu avem tot ce ne dorim)?

| LoveSleep a răspuns:

Îi folosesc ca să cumpăr un adăpost de câini, pe care îl incendiez, cu tot cu ei.

| NLS a răspuns:

Am donat pana acum sume mai mari unui cămin de copii și pentru doua cazuri de boală (cancer, respectiv operație la ficat).
In viitor o sa păstrez aceasta linie, dar nu o sa uit nici de bătrâni sau cazuri sociale.
Îmi plac animalele, însă în primul rand oamenii.

| Dalmore a răspuns:

Eu vreau sa-mi fac adapost de pisici, poti sa mi-i donezi rolling on the floor

| Evolution a răspuns:

O intrebare cam aiurea laughing sa iti explic si de ce.
Daca as strange o suma de bani in primul rand inainte sa ma apuc de strans m-as gandi pentru ce scop o strang, pentru ce sau pentru cine. Daca as avea deja o suma de bani sau as castiga o suma de bani si as vrea sa o donez. In primul rand m-as gandi la familia mea, daca un membru din familia mea are nevoie(pentru datorii, sanatate etc.), familia pe primul loc, nu? Daca nu(putin probabil), m-as interesa la ONG-uri si la cazuri sociale. Ce mi se pare cel mai necesar lucru acolo ma duc. Eu de exemplu nu as alege un centru de animale, mai intai mi se pare priotar un om.
Asta este o intrebare care are diferite raspunsuri de la om la om.
Deci daca ai strans o suma de bani si vrei sa o donezi, tu trebuie sa stii unde vrei sa o donezi happy
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Macar esti amuzant

| zăGhost a răspuns:

Mi-ar placea mult sa pot sa ajut copiii de la sate, fara posibilitati materiale, dar care vor sa studieze, sa se descurce la liceu/ facultate. O alta idee buna mi se pare cea cu donatii pentru spitale. Si nu in ultimul rand, sunt multe adaposturi pentru animale care au nevoie de donatii, din cauza supraaglomerarii si a lipsei de hrana. Important e sa faci o lume putin mai buna pentru cineva in nevoie... indiferent ca e om sau animal.

| Jannah a răspuns:

Ajut cat mai multi batrani si adapostul de caini.

orfelinat - nu ma intereseaza
copil bolnav - daca are o boala incurabila raspunsul este nu.

| utilizatornou18 a răspuns (pentru Jannah):

Și dacă acel copil cu boala incurabila ai fi tu iar răspunsul celor din jur ar fi tot NU?! Când dai, primesti!

| Jannah a răspuns (pentru utilizatornou18):

Nu conteaza viata mea sau viata unui copil, asa e in viata. Mai bine mor decat sa depind de mila altor persoanewinking.

| utilizatornou18 a răspuns (pentru Jannah):

sad nici nu incerc sa te contrazic ...fiecare gandeste cum vrea. Totusi o intrebare am! Acei copii bolnavi ar trebui lasati sa moara? ca nu cumva sa traiasca din mila altor persoane? Exista oameni care au posibilitatea sa ajute si o fac cu toata dragostea si bucuria. Cum de ex. eu! Cand vad ca se Bucura, ma bucur si eu. Asta-i adevarata fericire pentru unii!

| Jannah a răspuns (pentru utilizatornou18):

Ok, iti explic de ce am ajuns la concluzia asta.

am avut o colega de clasa care avea cancer, am sarit sa o ajutam, s-a strans suma necesara si fata s-a operat... la cateva zile dupa operatie, pentru un parinte este cea mai mare durere asta. Fie ca vrem, fie ca nu, suntem datori sa acceptam adevarul. Viata asta este nedreapta, daca era dupa mine nu mai existau boli, razboaie. trebuie sa acceptam adevarul ( fie bun sau rau ).

Unul dintre cele mai triste momente de viata mea a fost cand ma intorceam de la o petrecere si treceam prin fata unui magazin, vine un baiat spre mine si imi zice ( Domnule, ma ajutati si pe mine cu un leu... ) mai aveam 55 de lei in portofel, i-am dat lui tot ce am avut. Ai idee cat s-a bucurat acel copil? Cat despre regret, regret ca nu am avut mai mult sa ii dau.

| utilizatornou18 a răspuns:

Nu-i nevoie de o suma mare. Eu dau oricât din puținul meu și o fac cu draga inima. Mergi la un orfelinat cu o Punguța cu niște mâncare sau orice și da-i unui copil. ai idee cât de fericit va fi acela? Cât de recunoscător va fi? Și te va tine mult timp minte. Pana și la un câine când ii dai un colț de pâine câta bucurie arată fata de tine, poți oriunde oricând face o fapta buna chiar mergând pe strada dându-i unui cerșetor. Mulți zic "dai de mâncare" ca "își ia băutura dacă ii dai bani" serios?! de unde știți? Omul posibil sa aibă și copii acasa, o familie pentru care cerșește..deci oricât ai și dai primesti înzecit înapoi! Fa-o din inima fără sa aștepți ceva la schimb. Înseamnă mult. Și totuși dacă vorbești de o suma mai mare, cred ca as imparti-o in mai multe locuri sau unde este mai mare nevoie. Seara faina tuturor :*